Ogólne warunki sprzedaży

List

Czym jest nasada kominowa i kiedy trzeba ją zamontować?

Nasada kominowa to zakończenie wylotu przewodu kominowego, które zabezpiecza komin przed opadami atmosferycznymi i zmianą ciśnienia na skutek porywistych wiatrów. Dodatkowo montaż nasady na kominach spalinowych i dymowych ogranicza ryzyko odwrócenia ciągu. W przypadku przewodów wentylacyjnych wspomaga przepływ powietrza w taki sposób, aby zapewnić optymalne tempo jego wymiany w pomieszczeniach.

Nasady kominowe i zakończenia do zabezpieczania przewodów kominowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nasad kominowych. Wyróżnia się nasady stałe, nastawne i obrotowe. Wybór nasady może wydawać się skomplikowany. Szukając odpowiedniego rozwiązania, warto przejrzeć zakończenia przewodów kominowych, które są dostępne w katalogu MK.

W naszej ofercie można znaleźć stalowe wkłady kominowe oraz dwuścienne kominy stalowe do różnych zastosowań. Każdy z systemów oferowanych przez MK Żary zawiera elementy, które można zastosować jako zakończenia przewodów kominowych. Proponujemy kilka wariantów tzw. stałych zakończeń i nasad kominowych oraz nasady nastawne i wentylacyjne nasady obrotowe.

Sprawdźmy, dlaczego warto zastosować nasadę na swoim kominie. Jak wybrać odpowiedni model i co zrobić, aby zamontować zakończenie wylotu przewodu kominowego? Przyjrzyjmy się bliżej funkcjom nasad kominowych, ich poszczególnym rodzajom oraz zasadom doboru i montażu nasad kominowych.

  • Funkcje nasad kominowych – osłony wylotów przewodów kominowych pełnią szereg ważnych funkcji. Stanowią zabezpieczenie przed cofaniem się spalin oraz chronią komin przed opadami atmosferycznymi czy ptactwem.

  • Rodzaje zakończeń kominowych – na rynku jest dostępnych kilka rodzajów zakończeń kominowych. Dobiera się je do funkcji przewodu kominowego. W przypadku przewodów dymowych ważna jest też technologia spalania kotła – szczególnie w przypadku kotłów na ekogroszek lub węgiel.

  • Dobór nasady kominowej – nasady dobiera się do funkcji przewodu i rodzaju kotła. Trzeba też uwzględnić rodzaj komina oraz średnicę przewodu kominowego, na którym ma być montowana.

  • Montaż nasad kominowych – zakończenie komina montuje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w katalogu MK – tak, aby zapewnić możliwość prostego demontażu, np. podczas wykonywania okresowych czynności konserwacyjnych.

 

Funkcje nasady kominowej

Nasady kominowe to zakończenia, które osłaniają przewód kominowy przed wnikaniem do ich wnętrza opadów i zanieczyszczeń. Zabezpieczają też przed odwróceniem ciągu, do czego dochodzi, gdy wieje porywisty wiatr. Należy pamiętać, że dobierając nasadę, trzeba wziąć pod uwagę technologię spalania urządzenia grzewczego.

  • Zabezpieczenie przed zjawiskiem ciągu wstecznego – nasada kominowa ma przede wszystkim zapobiegać zjawisku cofania się spalin do komory spalania, które określa się jako zjawisko ciągu wstecznego – jest ono powodowane porywistymi wiatrami. Zjawisko to może powodować wygaszenie paleniska oraz przedostawanie się spalin do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, co może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

  • Regulacja ciągu w przewodzie wentylacyjnym i kominowym – utrzymanie ciągu w przewodzie kominowym na poziomie, który gwarantuje bezpieczne odprowadzanie spalin i skuteczną wymianę powietrza, może wymagać zastosowania odpowiednio dobranej osłony zakończenia przewodu kominowego. Osłona przewodów kominowych przed warunkami atmosferycznymi – jednym z czynników, które mają wpływ na przepływ powietrza w kominach wentylacyjnych lub spalin w przewodach dymowych i spalinowych są intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Aby uchronić przewód kominowy przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, warto zakończyć go stosowną nasadą.

  • Osłona kominów przed ptactwem – kominy wentylacyjne i spalinowe to miejsce, w którym ptactwo lub gryzonie mogą próbować szukać schronienia. W takich przypadkach pojawia się problem z wydajnością przepływu powietrza, hałasem i przyspieszoną degradacją przewodów kominowych. Osłona komina może pomóc skutecznie się przed tym uchronić.

Rodzaje nasad kominowych

Najczęściej stosowane nasady kominowe to nasady stałe. W regionach, które są szczególnie obciążone wiatrem, można stosować nasady samonastawne i obrotowe. W przypadku przewodów kominowych, które nie generują wystarczającego przepływu powietrza, rozwiązaniem mogą okazać się nasady mechaniczne, które działają podobnie jak wyciągi.

  • Nasady stałe – to nieruchome zakończenia przewodów kominowych przypominające formą parasole lub daszki. Można je stosować na wszystkich typach przewodów kominowych, w tym na kominach wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, oprócz kotłów kondensacyjnych.

  • Samonastawne nasady kominowe – to nasady, których budowa umożliwia korektę ich ustawienia, adekwatnie do kierunku wiatru. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdza się w regionach szczególnie narażonych na wiatr. Nasady samonastawne można montować na kominach wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, z wyjątkiem instalacji opalanych niskotemperaturowymi kotłami na węgiel lub ekogroszek.

  • Nasady obrotowe – to bardzo dobre rozwiązanie, które wykorzystuje siłę wiatru do generowania ciągu w przewodach wentylacyjnych.

Jak dobrać nasadę kominową?

Dobierając nasadę kominową, trzeba uwzględnić kilka czynników. Najważniejsze jest lokalne obciążenie wiatrem, które powoduje konieczność zastosowania takiej nasady. Jak wspomnieliśmy powyżej, nasady kominowe służą do tego, aby utrzymać ciąg w kominie i zapewnić skuteczne odprowadzanie spalin oraz właściwe tempo wymiany powietrza. Dobierając nasadę, należy uwzględnić więc rodzaj komina i jego wymiary. Wybór modelu nasady zależy od warunków w miejscu montażu. W niektórych przypadkach wystarczające okazują się proste nasady w formie daszków, w innych zaś lepiej zastosować nasady obrotowe lub model z dodatkowym wentylatorem generującym ciąg w kominie.

 

Co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania nasady kominowej?

  1. Lokalne obciążenie wiatrem – w miejscu montażu nasad kominowych. Strefy obciążenia wiatrem są określone w polskich normach. W strefach mocno obciążonych tj. na północy i południu kraju montaż nasady może być warunkiem koniecznym. W innych lokalizacjach może się okazać, że warunki, czyli otoczenie budynku, w tym wysokie drzewa, wysokie pobliskie zabudowania lub geometria dachu i lokalizacja komina albo inne czynniki powodują okresowe lub stałe problemy z utrzymaniem ciągu w kominach wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. W takich przypadkach rozwiązaniem również mogą okazać się odpowiednio dobrane nasady kominowe.

  2. Rodzaj i wymiary komina – nasady montuje się na kominach wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Aby nasada spełniała swoją funkcję, trzeba dobrać nasadę o odpowiedniej wielkości – tak, aby można było ją prawidłowo zamontować na kominie. Średnica nasady musi być dopasowana do przepływu powietrza lub spalin. W przypadku kominów stalowych lub kominów z wkładem stalowym wystarczy dobrać nasadę lub zakończenie o średnicy dopasowanej do średnicy wkładu czy komina stalowego. Na kominach murowanych należy najpierw zamontować płytę dachową, do której będzie można zamocować nasadę o odpowiedniej średnicy.

  3. Model nasady – w wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okazuje się montaż nasad stałych w formie daszków, dyfuzorów i różnego rodzaju osłon. Czasem lepszym, choć nieco droższym rozwiązaniem jest montaż nasad nastawnych lub obrotowych. Takie modele gwarantują utrzymania ciągu w każdych warunkach, niezależnie od natężenia wiatru i opadów atmosferycznych. Kupując nasady obrotowe lub samonastawne, trzeba pamiętać o ograniczeniach w ich zastosowaniu.

  4. Materiał, z którego wykonana jest nasada – kupując nasady kominowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. W sprzedaży dostępne są nasady kwasoodporne i nierdzewne. Nasady z tworzywa stosuje się wyłącznie na kominach wentylacyjnych. W przypadku kominów dymowych i spalinowych ważnym czynnikiem podczas doboru nasady kominowej jest rodzaj paliwa i kotła. W przypadku kotłów niskotemperaturowych trzeba liczyć się z korozją, dlatego warto rozważyć inwestycję w nasady kwasoodporne i nierdzewne.

Cena nasady stanowi czynnik, który ma duży wpływ na wybór konkretnego modelu. Szacując koszty, warto jednak pamiętać o konserwacjach. Okresowa obsługa techniczna nasad okazuje się niezbędna w przypadku modeli obrotowych i samonastawnych – aby wszystkie elementy mechanizmu nasady działały poprawnie, konieczne jest ich regularne czyszczenie.

Jak zamontować nasadę kominową?

Nasady kominowe MK montuje się na wtykach, które zabezpiecza się obejmą spinającą. Przed jej nałożeniem należy się upewnić, czy elementy systemu są odpowiednio wypionowane. Po sprawdzeniu pionu komina nasadę można zamontować na płycie dachowej lub kominie zewnętrznym. Następnie należy ją dokręcić w rekomendowany przez producenta sposób. Warto pamiętać o tym, żeby nasada była łatwa w demontażu (może się to okazać przydatne w przyszłości). Nie należy stosować dodatkowych zabezpieczeń, które mogłyby utrudnić jej zdjęcie na potrzeby czyszczenia lub inspekcji przewodów kominowych.

Jak widać nasady kominowe pełnią kilka ważnych funkcji. Odpowiednio dobrane zabezpieczają przewód kominowy, co zapewnia bezpieczeństwo i wydłuża okres jego eksploatacji. Dobór nasady nie powinien przysporzyć problemu, ale przed zakupem warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Nie każdy rodzaj nasady pasuje do każdego komina. Warto jest więc znać ograniczenia dotyczące zastosowania niektórych modeli nasad kominowych, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie. Dobra nasada zapewni nam bezpieczeństwo i wydajność.

 

 

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0