Pellet to nazwa paliwa stałego, którym zasilane są paleniska kominkowe, piecyki i kotły. Jaki komin wybrać, decydując się na korzystanie z tej nowoczesnej, ekologicznej technologii, będącej pochodną drewna? Odpowiadamy.
Pellet cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Paliwo to jest ekologiczne i zaliczane do odnawialnych źródeł energii (OZE). W przeciwieństwie do drewna, pellet nie jest samozapalny, więc może być bez obaw przechowywany w garażu czy pod drewnianą wiatą. Ponadto ma dużą wydajność energetyczną, ale – podobnie jak inne paliwa stałe – generuje spaliny, które muszą zostać bezpiecznie odprowadzane na zewnątrz. To łączy się z koniecznością zastosowania właściwego komina. Jaki najlepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Komin stalowy do pelletu – na co zwrócić uwagę?
System kominowy do pieca zasilanego paliwami stałymi, do których zalicza się także pellet, składa się z kilku podstawowych elementów:
- odskraplacza,
- wyczystki,
- trójników,
- rur i zakończeń w formie płyty dachowej.
Wszystkie z nich powinny być idealnie ze sobą spasowane, aby spaliny nie przedostawały się przez szczeliny do wnętrza pomieszczeń. W związku z tym, że piece pelletowe wytwarzają podczas pracy wysoką temperaturę, rekomenduje się zastosowanie przyłącza stalowego, emaliowanego bądź pokrytego farbą żaroodporną.
Dobrze sprawdzi się komin w formie wkładu do przewodu kominowego z cegieł i żelbetu. W tym przypadku jego przekrój powinien wynosić nie mniej niż 14 x 14 cm. Stosując wysokiej jakości wkład do komina wewnętrznego, zapewnisz właściwy przepływ powietrza i prawidłową wentylację, ograniczając tym samym straty ciepła w budynku. Możesz zdecydować się na zamontowanie komina zewnętrznego – to rozwiązanie pomocne w sytuacji, kiedy urządzenie grzewcze chcemy postawić w miejscu, w którym nie ma wewnętrznego układu kominowego.
Komin stalowy do pelletu – montaż zewnętrzny czy wewnętrzny?
Wszędzie tam, gdzie z uwagi na złą jakość techniczną komina murowanego, bądź zbyt małą średnicę przewodu kominowego, niemożliwa jest modernizacja instalacji i zamontowanie w niej wkładki kominowej, warto pomyśleć o rozwiązaniu jakim jest dobudowa oddzielnego komina bądź zastosowanie układu kominowego zewnętrznego.
O ile w przypadku nowego domu budowę komina do pelletu można uwzględnić jeszcze na etapie projektowym, o tyle w starszych budynkach przedsięwzięcie to wymaga bardzo często modernizacji, a niekiedy nawet całkowitej przebudowy instalacji grzewczej. W zależności od jej stanu technicznego komin stalowy do pelletu można zamontować wewnątrz szachtu, a więć istniejącym już kominie murowanym czy ceramicznym lub wyprowadzić na zewnątrz budynku, poprzez otwór w ścianie (tzw. komin dwuścienny).
Montaż komina stalowego a pozwolenie na budowę
Zastanawiasz się, czy montaż komina stalowego do pelletu wymaga pozwolenia na budowę? Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, w przypadku dobudowy konstrukcji zewnętrznej, zgoda administracyjna jest konieczna. Jedynie montaż wkładu kominowego wewnątrz już istniejącego układu grzewczego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy jedynie zgłoszenie.
Warto jednak pamiętać o tym, że we wszystkich wymienionych przypadkach, należy zadbać o regularny przegląd techniczny instalacji – cztery razy w ciągu roku. W tym celu najlepiej skontaktować się z kominiarzem, który podpisze stosowny protokół, potwierdzający drożność układu kominowego.
MK Żary – profesjonalne systemy kominowe
Niezależnie od tego, czy masz zamiar przeprowadzić modernizację instalacji grzewczej, czy wybudować dodatkowy, zewnętrzny komin, powinieneś zainwestować w komin wykonany z wysokiej jakości elementów. Znajdziesz je w bogatej ofercie firmy MK Żary – renomowanego producenta wysokiej jakości systemów kominowych. Postaw już dziś na najnowsze rozwiązania z zakresu termomodernizacji, dbając o komfort cieplny i bezpieczeństwo domowników.