Ogólne warunki sprzedaży

List

Problemy ze słabym ciągiem kominowym – jak temu zaradzić?

W okresie zimowym, gdy na dworze panują nieprzyjemne dla naszego ciała temperatury, szukamy ciepła w domowym zaciszu  przy kominku lub grzejniku. Zdarza się jedna, że kominek grzeje słabo, a nasz salon wypełnia się dymem. Przyczyną tych zjawisk może być słaby ciąg kominowy. Przedstawiamy jego najczęstsze przyczyny, podpowiadamy jak je rozpoznać oraz jak skutecznie mu przeciwdziałać.

Słaby ciąg w kominie często bywa przyczyną niepełnego spalaniem paliwa, a w konsekwencji nawet przerwania pracy kotła. Jeżeli domyślamy się, że coś jest nie tak z naszym kominem trzeba jak najszybciej temu zaradzić.

Odwiedziny kominiarza

Jeżeli wcześniej ciąg kominowy był dobry, a praca komina nie dawała nam żadnych powodów do zmartwień i dopiero po upływie kilku miesięcy stał się słaby, to oznacza, że wskazana jest wizyta kominiarza. Najczęściej komin wymaga bowiem przeczyszczenia.

Dla zobrazowania problemu, posłużymy się przykładem. Jeżeli na ściankach komina o średnicy 15 cm, pojawi się dwucentymetrowa warstwa sadzy, to średnica w świetle komina zostanie pomniejszona o 4 cm. W związku z tym, pole powierzchni czynnego przekroju komina zmniejszy się aż o około 46%. Taki stan rzeczy w skrajnych przypadkach może spowodować pożar sadzy. Żeby zrozumieć skalę niebezpieczeństwa tego zjawiska wystarczy wspomnieć, że temperatura palącej się sadzy przekracza 1000 stopni Celsjusza!

Co jeszcze może być przyczyną?

Gruba warstwa sadzy to jednak niejedyna możliwa przyczyna słabego ciągu. Kolejną może być zbyt niski komin lub przeszkody w okolicy jego wylotu, takie jak np.: kalenica, wysokie budynki czy drzewa tuż obok. Wtedy, w zależnie od występującego problemu, należy podwyższyć komin lub użyć odpowiedniej nasady kominowej dla podłączonego urządzenia. Aby system działał prawidłowo przy wyborze nasady należy dobrać odpowiednią średnicę.

Sposób na za niski komin

Jeżeli decydujemy się na podwyższenie komina trzeba zastosować elementy izolowane termicznie. Na rynku dostępne są profesjonalne przedłużenia komina murowanego o różnych przekrojach i długościach. Jest to rozwiązanie przeznaczone do wszystkich rodzajów paliw. Może być zakończone ustnikiem lub daszkiem. Powinniśmy  otrzymać gotowy zestaw do zamontowania, który zawiera płytę przejściową i odpowiednie zakończenie komina. Montaż może być wykonywany samodzielnie, jednak wskazana jest pomoc fachowców, aby mieć pewność, że instalacja została przeprowadzona prawidłowo.

Wsparcie i ustabilizowanie ciągu – nasady kominowe

Częstym rozwiązaniem problemu słabego ciągu jest instalacja nasady kominowej. Jest to urządzenie montowane na szczycie komina. Służy do wsparcia ciągów zarówno w przewodach wentylacyjnych, spalinowych, jak i dymnych.

Do wyboru mamy dynamiczne i wykorzystujące siłę wiatru nasady obrotowe i samonastawne Nasady obrotowe charakteryzują się wysoką wydajnością, trwałością oraz cichą pracą. Montuje się je na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej. Z kolei samonastawne nasady kominowe, dzięki swojej unikalnej budowie, ustawiają się zawsze w kierunku wiejącego wiatru. Tym samym osłaniają przewód kominowy i wspomagają jego ciąg. Niektóre wersje samonastawnych nasad kominowych mogą być wykorzystane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.

Co zrobić w przypadku nieszczelności?

Niestety to nie wszystkie przyczyny, które mogą powodować słaby ciąg kominowy. Kolejną z nich jest nieszczelność komina.

Inspekcja wnętrza komina wykonywana specjalną kamerą pozwala na ewentualne wykluczenie nieszczelności. Jeżeli w trakcie badania wykryte zostaną nieprawidłowości, zaleca się uszczelnienie komina przy pomocy wkładu ze stali nierdzewnej.

Zaletą takiego wkładu jest szybkie nagrzewanie się ścianek, dzięki czemu uzyskuje się lepszy ciąg kominowy..

System MKKS Invest to jednościenny system kominowy przeznaczony do montażu w istniejącym już szachcie kominowym. To rozwiązanie jest dedykowane do kotłów, które wykorzystują zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania. MKKS Invest występuje w wersji do kotłów na gaz i olej. Może pracować na mokro w temperaturze do 200 stopni Celsjusza.

W przypadku kotłów opalanych paliwem stałym, zalecany jest system żaroodporny MKSZI Invest. To rozwiązanie jest dedykowane do takich paliw jak: węgiel, drewno, pelet i eko-groszek. System może pracować tylko na sucho, w temperaturze do 450 °C.

Niewłaściwa konstrukcja komina

Jeśli powodem słabego ciągu jest szacht z uskokami problem może rozwiązać montaż elastycznego wkładu kominowego. Zalecany jest wówczas wkład MK FLEX do spalin z kotłów atmosferycznych lub wentylacji (do 600°C). Dzięki zastosowaniu w nim nowych złączek i uszczelki silikonowej, z klasą ciśnieniową P1 (do 200°C) może być również stosowany do kotłów turbo i kondensacyjnych

Wkłady Flex dostępne są w dwóch wersjach. Stalowej do kotłów atmosferycznych, turbo i kondensacyjnych na gaz i olej oraz w wersji aluminiowej  do wentylacji.

System może pracować na sucho, a po uszczelnieniu również na mokro. Nowym produktem jest FLEX podwójny (FLEX x2). Dwie warstwy blachy, które są wykonane w najnowszej technologii sprawiają, że system może być stosowany do kominków i kotłów opalanych drewnem.

Kiedy winny nie jest komin…

Komin to jednak nie jedyna przyczyna złego ciągu kominowego. Nie można zapominać również o doprowadzaniu prawidłowej ilości powietrza do spalania.

Jeżeli nie zostanie doprowadzona odpowiednia ilość powietrza do spalania, to nie ma możliwości uzyskania prawidłowego ciągu kominowego. Wydaje się to logiczne, jednak często jest to kwestia, o której się zapomina. Można ją rozwiązać w prosty sposób. Wystarczy wtedy zamontować kanał nawiewny z czerpnią powietrza, umożliwiający odpowiedni jego dopływ do paleniska.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0