Ogólne warunki sprzedaży

Cena stalowego systemu kominowego – co się na nią składa?

Kupując do domu sprzęt RTV lub AGD, często godzimy się z faktem, że wiąże się to ze sporym wydatkiem. Jesteśmy świadomi, że są to skomplikowane technicznie urządzenia, do tego jakość wykonania musi kosztować, przez co, nie oszczędzamy na telewizorze, lodówce czy pralce. Niestety inaczej jest w przypadku kominów…A  wbrew panującej opinii, komin to nie tylko goła blacha. Jego trwałość i jakość jest bardzo istotna. Od jego wykonania zależy nasze życie.

Stal nierdzewna jest obecnie stosowana w różnych branżach. Możemy ją znaleźć m.in. w gastronomii, medycynie, motoryzacji czy budownictwie. Jest ekologiczna, higieniczna, odporna na duże wahania temperatur, czy korozyjne oddziaływanie środowiska. Dzięki temu doskonale sprawdza się również w systemach kominowych. Te, które wykonane są ze stali nierdzewnej, są lekkie, trwałe i umożliwiają montaż w trudno dostępnych szachtach, nawet tych ze skosami.

W naszym kraju utarło się przekonanie, że kominy stalowe są bardzo drogie. Wiele osób twierdzi, że tak naprawdę jest to tylko kawałek rury…Aby rozwiać wątpliwości opiszemy, co składa się na jego cenę.

1. Jakość materiałów

Komin stalowy to nie tylko rura  ze stali kwasoodpornej czy nierdzewnej, ale także blacha rdzenia i płaszcza. Do tego musimy doliczyć koszt takich akcesoriów, jak: śruby, zapinki, zawiasy, drzwi, klapki, profile, etc., które są używane jako części składowe obejm konstrukcyjnych, wsporników, wyczystek i innych kształtek wchodzących w skład komina.

Każdy element musi być wykonany z materiału, który posiada odpowiednie certyfikaty i aprobaty. Kominy zewnętrzne na płaszczu posiadają powierzchnie wybłyszczaną tzw. „lustro”, które przy transporcie zabezpieczane są specjalną folią ochronną, tak by produkt mógł trafić do klienta w nienaruszonym stanie. Blacha używana do poszczególnych systemów musi być najwyższej jakości.

2.Izolacja

Nie można zapominać, że w cenie komina znajduje się również koszt izolacji z wełny mineralnej dla systemów do kotłów zasilanych gazem i olejem,  oraz wełny ceramicznej dla kotłów stałopalnych.

3. Praca fachowców

Trzeba zdać sobie sprawę, że skomplikowane konstrukcje systemów kominowych nie mogłyby powstać bez ciężkiej pracy wysoko wykwalifikowanych spawaczy. Tylko dzięki  nim można osiągnąć najwyższej jakości produkt, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania i spełniający wszystkie niezbędne wymagania.

4. Specjalistyczny osprzęt

Bez urządzeń do obróbki i łączenia stali nierdzewnych nie byłoby możliwe oferowanie produktów o najwyższej jakości. Na cenę komina składają się koszty związane ze specjalistycznymi maszynami, takimi jak: wykrawarki laserowe CNC, walcarki, prasy krawędziowe CNC, spawarki liniowe i laserowe, czy maszyny do roztłaczania.

5. Badania i certyfikacje

Jak już wcześniej wspominaliśmy, systemy kominowe muszą przejść certyfikację, aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży. Badania oraz certyfikacja systemów kominowych, nie są oczywiście bezpłatne. Każdy z elementów systemu kominowego i sam komin muszą przejść kosztowne, restrykcyjne testy w akredytowanych zewnętrznych laboratoriach.

Cena stali nie odzwierciedla realnych kosztów produkcji zaawansowanych technologicznie stalowych systemów kominowych. Warto więc decydując się na zakup komina skorzystać z oferty renomowanych producentów.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0