Ogólne warunki sprzedaży

Budowa domu i wybór komina

Podczas budowy domu, jednym z najważniejszych etapów jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego i kominowego. Obecnie wśród najchętniej wybieranych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe i komin ze stali.

Jak wiadomo, kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz w przypadku kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą – dostarczają odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania.  Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. W przypadku kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania, spaliny odprowadzane są przy pomocy wentylatora zabudowanego w kotle, który generuje nadciśnienie w przewodzie, tym samym umożliwiając ich odprowadzenie do atmosfery.

 

Jak prawidłowo dobrać komin?

 Wybierając odpowiedni system kominowy,  warto wiedzieć, że jego rodzaj zależy od gatunku kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane, a wymiar – od mocy i typu kotła. Zawsze jednak wybieramy komin do urządzenia grzewczego, nigdy odwrotnie. Wśród dostępnych rozwiązań najbezpieczniejszym materiałem do budowy ciągu kominowego do urządzeń opalanych gazem jest stal kwasoodporna.

 

Wybór komina stalowego

 Do kotłów gazowych, wykorzystujących proces kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania są przeznaczone nowoczesne systemy nadciśnieniowe powietrzno-spalinowe, w których nie zastosowano izolacji (rura w rurze) typu MKPS. W tym przypadku rura wewnętrzna służy do odprowadzania spalin z kotła, a kanał pomiędzy nią a rurą zewnętrzną, doprowadza powietrze do kotła. Komin ten dostępny jest w dwóch rozmiarach 60×100 lub 80×125. Jest wykonany z cienkiej stali, przez co szybciej się nagrzewa, następuje wymiana temperatury, a urządzenie grzewcze zyskuje na sprawności. MKPS można umieścić w niewielkim szachcie, który może mieć dużo mniejszy przekrój niż ceramiczny komin powietrzno-spalinowy, czy też w lekkiej zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Sam komin zajmują aż 75% przestrzeni mniej niż standardowy ceramiczny komin spalinowy. Co więcej, zastosowanie systemu gwarantuje bezpieczną i właściwą pracę kotła, co zostało potwierdzone certyfikacją zgodnie z normą EN-14989-2, dotyczącą wymagań i metod badań kanałów spalinowych i doprowadzających powietrze, przeznaczonych do kotłów z zamkniętą komorą spalania. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, przy zastosowaniu nowoczesnych systemów powietrzno-spalinowych, komin nie zajmuje przestrzeni budynku.

 

Wśród nowoczesnych systemów kominowych na uwagę zasługuje również izolowany komin stalowy typu MKD, czyli samodzielna konstrukcja  obudowana płaszczem ze stali szlachetnej o grubości od 0,5 do 1,0 mm ze stalowym płaszczem wewnętrznym i izolacją termiczną o grubości 30 mm. Systemy typu MKD nie wymagają fundamentów, są lekkie, dzięki czemu można je zamontować bezpośrednio do ściany, za pomocą specjalnych kotw. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0