Choć obecnie produkowane kotły mogą mieć praktycznie nieograniczoną moc, dzięki czemu są w stanie pokryć w pełni potrzeby energetyczne danego obiektu, wcale nie maleje popularność kaskad. Czym one są i gdzie sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Kaskada to nic innego jak modułowy system grzewczy, stanowiący połączenie kilku (od 2 do nawet 8) kotłów kondensacyjnych, mogących osiągać łączną moc nawet 2-3 MW (1,5 MW w przypadku kotłów wiszących). Taki układ może być montowany zarówno w nowobudowanych jak i modernizowanych obiektach. Stosuje się go przede wszystkim w kotłowniach przemysłowych oraz takich obiektach, jak m.in.:
- szpitale,
- szkoły,
- uniwersytety,
- przychodnie,
- bloki mieszkalne,
- hotele.
Decydując się na zastosowanie tego rozwiązania, warto zadbać o to, aby przyłącze składało się z elementów wysokiej jakości, w przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznej emisji spalin do wnętrza pomieszczeń. Jak zatem wybrać odpowiedni komin i przyłącze do kaskady, aby korzystanie z niej na co dzień było w pełni bezpieczne? Podpowiadamy!
Układ kaskadowy – zalety
Na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że koszt wykonania przyłącza do kaskady jest znacznie wyższy niż w przypadku pojedynczego kotła kondensacyjnego, ponieważ wiąże się z koniecznością podłączenia kilku kotłów. Na etapie planowania niezbędny jest dobór odpowiedniej instalacji, określenie przebiegu, a także dobór komina o właściwej średnicy.
Pomimo wysokich kosztów początkowych, inwestycja szybko się zwraca. Kaskada bowiem gwarantuje niższe koszty eksploatacji w dłuższym okresie czasu. Ponadto, konserwacja urządzeń przebiega szybciej i sprawniej w porównaniu do starych kotłów węglowych. Jest także dużo tańsza.
Co więcej, w przypadku awarii jednego kotła kondensacyjnego, nie będziesz musiał obawiać się przerw w dostawie energii – pozostałe z nich nadal będą zapewniać jej dostawę. Przeglądy techniczne poszczególnych jednostek można przeprowadzić bez wyłączania całego systemu. Kaskada zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo energetyczne, jednak pod warunkiem, że jej przyłącze, komin układ hydrauliczny, jest wykonane w sposób właściwy, uwzględniający warunki zabudowy oraz specyfikację systemu.
Komin i przyłącze do kaskady – jak je wykonać, aby użytkowanie systemu było bezpieczne?
Komin do kaskady ma za zadanie odprowadzać spaliny na zewnątrz kotłowni, a jednocześnie dostarczać świeże powietrze do komór spalania poszczególnych urządzeń, dlatego wybór właściwego modelu jest bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i efektywności. Możemy zdecydować się na układ powietrzno-spalinowy lub wyłącznie spalinowy.
Projektując układ z kompletną kaskadą, należy dobrać odpowiednią konfigurację instalacji, mając na względzie m.in. zapotrzebowanie budynku na energię. Warto zwrócić uwagę na to, czy komin ma odpowiednie zabezpieczenie termiczne i właściwą średnicę – przekrój przewodu należy dobrać w taki sposób, aby ciśnienie w nim nie przekraczało 50 Pa.
Najważniejsza zasada jest taka, że przyłącze do kaskady powinno być wykonywane przez osobę doświadczoną. Aby mieć stuprocentową pewność, że system będzie bezpieczny, należy zlecić jego instalację doświadczonej firmie, która podłączy urządzenia do wspólnego komina i przeprowadzi próbę szczelności poszczególnych elementów instalacji, które powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, nierdzewnych i kwasoodpornych. Komin i przyłącze do kaskady, w którym zastosowano wysokiej jakości uszczelki, będzie zapewniał trwałość systemu i szczelność.
Komin do kaskady – zleć montaż instalacji profesjonalistom
Szukasz firmy, produkującej wysokiej jakości kominy do kaskady? Sprawdź ofertę MK Żary – przedsiębiorstwa z 30-letnim stażem na rynku, która jest największym producentem systemów kominowych i wentylacyjnych w kraju. Doświadczeni konsultacji doradzą Ci w wyborze poszczególnych elementów i akcesoriów. Mamy osobny dział techniczny odpowiedzialny za inwestycje zbiorcze. Dzięki współpracy z naszym działem inwestycji, możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w zakresie doboru i wykonania przyłącza do kaskady i komina.