Ogólne warunki sprzedaży

Dopasowanie komina do kominka

Posiadanie przyjemnie ogrzewającego kominka to wnętrzarska fantazja wielu z nas. W długie i zimne wieczory, gdy za oknem leży biały puch, z przyjemnością każdy z nas chciałby się wpatrywać w żywe płomienie. Aby móc cieszyć się tą wizją w pełni, musimy jednak wziąć pod uwagę także bardzo ważny aspekt – doboru odpowiedniego komina.

Opłacalne kominki

Ogień towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów. Obecnie producenci kominków dowodzą, że palenie drewnem, jest po pierwsze ekologiczne, a po drugie ekonomiczne. Ogrzewanie domu poprzez kominki jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań, dostępnym również na terenach słabo uposażonych w media. Nie jest potrzebna sieć gazowa, a w skrajnych przypadkach nawet elektryczność. Ponadto kominki spełniają często walory dekoracyjne.

Bezpieczeństwo to podstawa

Należy jednak pamiętać o odpowiednim korzystaniu z kominków. Niewłaściwe użytkowanie może być bardzo niebezpieczne. Wywołanie pożaru, zatrucie tlenkiem węgla, czy zniszczenie budynku przez działanie smoły drzewnej to tylko niektóre z zagrożeń.

Po pierwsze kominek musi być zamontowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po drugie, musi być podłączony do bezpiecznego systemu kominowego. Spaliny z komina muszą być odprowadzane sprawnie, a pomieszczenie, w którym jest kominek powinien mieć skuteczną wentylację.

Odpowiednie dopasowanie

Istotnym elementem bezpieczeństwa podczas użytkowania kominka jest odprowadzenie spalin. Dlatego też ważne jest odpowiednie dopasowanie komina, który wyprowadza je na zewnątrz.

System kominowy musi posiadać wymagane prawem deklaracje. Instalacja musi być szczelna, odporna na pożar sadzy i przenikanie kondensatu. Powinna także charakteryzować się właściwościami mechanicznymi i chemicznymi , które szczegółowo określają dyrektywy bezpieczeństwa oraz normy krajowe i międzynarodowe.

Prawo wymaga by systemy kominowe już na etapie produkcji, były poddawane szczegółowym badaniom. Kominy, które pozytywnie przechodzą testy otrzymują Deklarację Właściwości Użytkowych, która potwierdza ich zgodności z normami.

Bezpieczna stal

Przy wyborze komina, warto poważnie się zastanowić nad nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednym z nich są kominy stalowe, które charakteryzują się niską bezwładnością cieplną. Kominy ze stali mają wiele zalet w porównaniu np. do kominów ceramicznych. Przede wszystkim są dostępne w wielu średnicach i szerokiej ilości kształtek. Firma MK standardowo produkuje systemy kominowe w zakresie średnic od 60 do 600 mm, a na zamówienie nawet do 1400 mm.

Kominy ze stali nierdzewnej są doskonałym rozwiązaniem, gdy inne możliwości są zbyt ciężkie lub za duże. Komin stalowy jest lekki, więc może zawisnąć na ścianie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Pozawala też na dostosowanie starego szachtu do nowych warunków pracy, bez kłopotliwej przebudowy.

Do innych zalet kominów stalowych można zaliczyć estetyczny wygląd, szybki i łatwy montaż, przesunięcie osi komina w pionie czy bezproblemowa instalacja w zamieszkałym już budynku. Dodatkową przewagą stalowych systemów izolowanych jest możliwość montażu kominka w dowolnym miejscu domu – nawet w oddali od szachtu kominowego.

Oczywiście bezpieczeństwo gwarantuje tylko komin od renomowanego producenta, zainstalowany przez specjalistyczną firmę. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu komina (co trzy miesiące) przez osobę posiadającą uprawnienia kominiarskie.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0