Komin ze stali nierdzewnej to wyposażenie trwałe, które powinno bez problemu spełniać swoją funkcję w długim okresie. Gwarancja na wybrane systemy stalowych kominów ze stali nierdzewnej to nawet 25 lat. Podstawą długoletniej sprawności komina wydaje się jego prawidłowy montaż i prawidłowa praca komina.
Równie ważne są też regularne okresowe przeglądy i czyszczenie, które kominiarz może zalecić po jednym z nich. Komin ze stali nierdzewnej to element, który wielu uznaje za wyposażenie bezobsługowe. Nic bardziej mylnego, podstawą wieloletniej bezproblemowej eksploatacji jest właśnie regularne wykonywanie przeglądów i czyszczenie komina. Jak już wspomnieliśmy, kluczem do bezproblemowej eksploatacji komina ze stali nierdzewnej jest jego prawidłowy montaż. Jednak okazuje się, że użytkownik ma wpływ na to, w jaki sposób będzie eksploatować swój komin. Sprawdzamy, co można zrobić, aby zadbać o ten element wyposażenia.
Regularne okresowe przeglądy
Realizacja regularnych okresowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych to klasyka i jedna z najlepszych rad w kwestii, jak dbać o komin ze stali nierdzewnej. Okazuje się, że przeglądy realizowane przez uprawnionego kominiarza mogą być źródłem wielu cennych informacji, które mogą uchronić użytkownika przed przyspieszonym zużyciem komina i problemami z efektywną pracą urządzenia grzewczego.
Przede wszystkim kontrola stanu komina może przynieść wiedzę na temat ewentualnych nieprawidłowości na etapie montażu, które powinno się na jak najszybciej poprawić. Po drugie zanieczyszczony komin może świadczyć o problemie z paliwem lub procesem spalania. Oprócz tego ogranicza skuteczność odprowadzania spalin. Mając to na uwadze, warto regularnie zapraszać kominiarza i prowadzić stosowną dokumentację przeglądów instalacji kominowej i wentylacyjnej.
Okresowe przeglądy realizowane przez zawodowego kominiarza to jedno, ale trzeba też pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na stan wizualny komponentów, które są w zasięgu wzroku użytkownika. W przypadku zauważenia uszkodzeń powinno się jak najszybciej usunąć usterki. Najlepszym rozwiązaniem jest demontaż zepsutych elementów i wymiana ich na nowe. Uszkodzenie mechaniczne z pozoru mało istotnego elementu jak np. osłony wylotu spalin, obejmy czy wspornika może powodować przyspieszone zużycie pozostałych komponentów.
Czyszczenie przewodów kominowych
Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych regulują przepisy. Co więcej, jest to jeden z warunków utrzymania gwarancji producenta systemów kominowych. Warto mieć świadomość, że regularne przeglądy okresowe instalacji kominowej i czyszczenie to podstawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowników urządzeń grzewczych.
- Sprawdzenie stanu przewodu kominowego może zwrócić uwagę na ewentualne nieszczelności, problem z odprowadzeniem kondensatu w instalacjach niskotemperaturowych, czy niewłaściwy skład spalin. Co może oznaczać problem z paliwem, problem z dopływem powietrza do komory w piecach kondensacyjnych lub złą jakość paliwa.
- Czyszczenie komina warto dodać do katalogu czynności realizowanych w ramach okresowej obsługi technicznej i pielęgnacji komina ze stali nierdzewnej. Dobrze jest mieć świadomość, że czyszczenie komina wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. W trakcie nie można uszkodzić powierzchni przewodów kominowych ze stali nierdzewnej. Czynności te mogą wydawać się proste do wykonania, ale zdecydowanie warto powierzyć je profesjonalistom.
Kontrola jakości paliwa do urządzenia grzewczego
Zastanawiając się nad tym, jak dbać o komin ze stali nierdzewnej warto pamiętać też o tym, że duży wpływ na wydajność urządzenia i jakość spalin ma skład paliwa, jakie stosujemy w naszym urządzeniu grzewczym. Warto też co jakiś czas kontrolować parametry procesu spalania i skuteczność sterowania urządzenia grzewczego. Jakość paliwa ma zasadniczy wpływ na jakość spalin.
Niewłaściwy skład może powodować przyspieszone odkładanie się osadu na wszystkich komponentach i przewodach spalinowych komina ze stali nierdzewnej. Osad z kolei może powodować przyspieszone zużycie elementów przewodu kominowego, problem z przepływem i temperaturą spalin. Kontrola jakości paliwa, o ile jest możliwa, to jeden z ważniejszych elementów, na jakie bezpośredni wpływ ma użytkownik instalacji grzewczej z kominem ze stali nierdzewnej.