Ogólne warunki sprzedaży

Jak dobrać komin stalowy do kominka i pieca węglowego?

Zalety nowoczesnych systemowych kominów stalowych powodują, że rozwiązanie to sukcesywnie eliminuje tradycyjne kominy murowane. Kominy stalowe są dziś stosowane do montażu w tradycyjnych szachtach jako przewody spalinowe. Izolowane systemy dwuścienne można stosować do montażu na zewnątrz, a także wewnątrz budynku bez konieczności stosowania murowanego szachtu. Komin stalowy to doskonałe rozwiązanie do kominka, pieca węglowego, jak i każdego innego urządzenia grzewczego, jakie stosuje się we współczesnych budynkach i instalacjach przemysłowych.

Co to jest systemowy komin stalowy i czym różni się wewnętrzny od zewnętrznego?

Nowoczesny stalowy system kominowy to kompletny zestaw akcesoriów do budowy przewodów spalinowych i doprowadzających powietrze do komory spalania (kotły z zamkniętymi komorami spalania). Stalowe systemy kominowe stosuje się też do budowy przewodów wentylacyjnych. Kominy stalowe to doskonałe rozwiązanie, są trwałe, proste w montażu i niedrogie w porównaniu do rozwiązań alternatywnych.

  • Wewnętrzny komin stalowy – jest stosowany jako wkład w murowanych szachtach kominowych. Służy do renowacji starych kominów i dostosowania ich do nowych warunków pracy.
  • Zewnętrzny komin stalowy – to rozwiązanie, które umożliwia budowę komina bez konieczności murowania szachtu. To daje pełną swobodę w wyborze miejsca, w którym będzie ustawione urządzenie grzewcze bez konieczności stawiania szachtu betonowego w jego pobliżu.

Zewnętrzny komin stalowy określa się też jako dwuścienny. Komin dwuścienny jest zbudowany z dwóch płaszczy wykonanych z rur kwasoodpornych. Przestrzeń pomiędzy nimi jest wypełniona materiałem izolacyjnym. Wewnętrzne kominy stalowe to w większości modele jednościenne, dedykowane do montażu w murowanych szachtach ceglanych. Warto dodać, że w przypadku stalowych kominów zewnętrznych pomiędzy dwoma ścianami stalowych rur stosuje się wypełnienie izolacją, która zapewnia optymalne warunki podczas odprowadzania spalin i ogranicza temperaturę zewnętrzną przewodu kominowego zainstalowanego bez dodatkowych osłon na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Zalety wewnętrznych i zewnętrznych kominów stalowych

Dodajmy, że stalowy komin wewnętrzny do kominka, czy pieca węglowego może być częściowo prowadzony wewnątrz budynku. Wszystko zależy od sposobu zabudowy, usytuowania kominka, czy pieca węglowego w pomieszczeniu i budynku. W każdym z przypadków zastosowanie kominów stalowych to krok w kierunku wieloletniej bezproblemowej eksploatacji i prostej okresowej obsługi technicznej.

Jednak warto też podkreślić, że montaż lekkich zewnętrznych kominów stalowych do kominka, czy pieca węglowego zarówno w obiektach nowych, jak i modernizowanych znacznie przyspiesza i upraszcza proces montażu i adaptacji lokalu. Zastosowanie zewnętrznego komina stalowego do minimum ogranicza przestrzeń, jaką zajmuje konstrukcja komina i przewody łączące go z kominkiem. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się w ograniczonej przestrzeni.

Jak dobrać komin stalowy wewnętrzny do kominka?

Warto mieć na uwadze, że kominek to nie tylko urządzenia grzewcze, ale też ważny element wystroju, który nadaje wnętrzu określony klimat. Dokładnie takie muszą być też eksponowane elementy instalacji kominowej, o ile są takie przewidziane. W przypadku, gdy możliwe jest podłączenie kominka do istniejącego szachtu kominowego, jako wkład spalinowy w szachcie, warto zastosować jednościenne (wewnętrzne) stalowe przewody kominowe. W sytuacji, w której brakuje komina, do którego można byłoby podłączyć urządzenie grzewcze, rozwiązaniem może okazać się decyzja budowy oddzielnego zewnętrznego stalowego przewodu kominowego.

Jak dobrać elementy do eksponowanego komina stalowego?

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać komin stalowy do kominka, trzeba zwrócić uwagę na elementy przyłączeniowe, które służą do połączenia urządzenia grzewczego z przewodem spalinowym. Niezależnie od wybranego rozwiązania trzeba postawić na najwyższą jakość elementów przyłączeniowych.

Warto mieć świadomość, że elementy kominów stalowych do kominka można zastosować również jako przewody łączące kominek z przewodem odprowadzającym spaliny (czyli z kominem). Jednak w aranżacjach eksponujących efektowną konstrukcję stylizowanych urządzeń grzewczych, stosuje się odpowiednio opracowane elementy przyłączeniowe, które zostały zoptymalizowane pod kątem estetyki.

W przypadku takich aranżacji można wykonać ładne przyłącze z rury izolowanej dokładnie w ten sam sposób jak komin. Warto skorzystać z gotowego systemu rur i kształtów malowanych specjalną czarną farbą (system MK NERO). Alternatywą dla przyłącza z rury izolowanej jest zastosowanie elastycznych rur systemu Flex (najczęściej w zabudowie).

Jak dobrać komin zewnętrzny do kominka lub pieca węglowego?

W przypadku, w którym w budynku brakuje istniejącego komina, do którego można byłoby podłączyć kominek, piec węglowy lub inne urządzenie grzewcze, konieczne jest dobudowanie zewnętrznego przewodu kominowego. Oferowane przez nas systemowe kominy zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie do modernizacji i zmiany przeznaczenia budynków.

Stalowe kominy zewnętrzne to konstrukcja lekka. Nie wymaga stosowania dodatkowych osłon. W zestawie dostępne są wszystkie elementy do kotwiczenia i mocowania zewnętrznego komina stalowego oraz akcesoria do uporządkowanego zagospodarowania przepustów przez dach budynku. Dzięki kompleksowemu wyposażeniu komin zewnętrzny stalowy do pieca węglowego, czy kominka można zamontować w ciągu zaledwie kilku godzin.

Co więcej, taki zewnętrzny stalowy komin do kominka może być zamontowany praktycznie w dowolnym miejscu na elewacji lub tuż przy budynku, co daje sporo swobody podczas aranżacji wnętrz. Dzięki temu można uzyskać optymalne usytuowanie urządzenia grzewczego i optymalny rozkład pomieszczeń. To bardzo ważne w przypadku budynków lub ich części adoptowanych do nowego przeznaczenia.

Podsumowując, systemowe kominy stalowe to doskonałe rozwiązanie, które można wykorzystać do realizacji każdej inwestycji. Odpowiednio dobrane kominy stalowe mogą współpracować z każdym rodzajem urządzenia grzewczego. Komin zewnętrzny stalowy do kominka to jedno z najprostszych rozwiązań, które pozwala na adaptację każdego budynku pod montaż efektownego kominka i wygospodarowanie dodatkowej komfortowej przestrzeni dla korzystających z niego osób. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą MK Żary oraz do konsultacji na temat doboru odpowiedniego komina.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0