Ogólne warunki sprzedaży

Jak powstaje kondensat w kominie i jak skutecznie ograniczać jego osadzanie w trakcie spalania paliw stałych?

Nadmierne gromadzenie się kondensatu w kominie kotła na paliwa stałe to niepokojące zjawisko, które może negatywnie wpływać na funkcjonowanie instalacji. Jeśli jest go w przewodach zbyt dużo, to bardzo często pojawia się również problem z właściwym działaniem urządzeń grzewczych. Bardzo ważne jest więc zapobieganie gromadzeniu się kondensatu, aby nie stanowił on zagrożenia. Przekonaj się, jak zrobić to w skuteczny sposób.

Co musisz wiedzieć o kondensacie?

Kondensat to skroplona para wodna, która osadza się wewnątrz komina. Łączy się z innymi substancjami wytwarzającymi się w procesie spalania. Najczęściej są to szkodliwe związki:

  • siarki,
  • węgla,
  • azotu.

Wykraplają się one w przewodach i mają bezpośredni kontakt z ich wewnętrznymi ścianami. Kondensat w kominie działa destrukcyjnie na cały system, dlatego jego obecność stwarza poważne zagrożenie. Dotyczy to jednak wyłącznie kotłów na paliwa stałe. Podczas spalania pelletu, drewna czy węgla pojawia się zjawisko skraplania pary wodnej połączonej ze wspomnianymi substancjami. Mogą one powodować poważne zniszczenia w przewodach kominowych.

Należy pamiętać o tym, że skraplanie się pary wodnej jest zjawiskiem wykorzystywanym w kondensacyjnych kotłach gazowych. W ich przypadku jest to więc właściwy proces, który umożliwia prawidłową pracę urządzenia oraz całej instalacji. Do pieców gazowych stosuje się zupełnie inne kominy niż w przypadku kotłów na paliwa stałe. Muszą one być odporne na mieszankę pary wodnej połączonej z różnymi substancjami. Kondensat wymaga stałego przepływu kominem, aby nie gromadził się w połączeniach przewodu. W tym celu wykorzystuje się spadek na czopuch, czyli obniżenie ciśnienia wewnątrz kotła. Dzięki niemu produkty spalania mogą być w efektywny sposób przetransportowane na zewnątrz budynku bez ryzyka korozji.

W jaki sposób powstaje kondensat w kominie?

Największy problem z osadzaniem się kondensatu w kominie występuje przede wszystkim późną jesienią oraz zimą, czyli w najchłodniejsze miesiące. Jest to związane z tym, że w tym okresie powietrze jest wilgotne. Gdy trafia do komina, który jest rozgrzany, łączy się z produktami spalania. Wwyniku tego szkodliwe substancje zostają schłodzone.

Kondensat najczęściej pojawia się przy ujściu przewodu kominowego. Jest to związane z tym, że temperatura wewnętrznej ściany może spaść poniżej kwasowego punktu rosy. Pojawieniu się tego zjawiska towarzyszy wykraplanie ze spalin kwasu siarkowego lub roztworów kwasowych, które mogą być niebezpieczne dla kominka.

dach

Kondensat w kominie — dlaczego jest niebezpieczny?

Para wodna zmieszana ze spalinami osadzając się na wewnętrznych ścianach przewodu kominowego, w pierwszej kolejności doprowadza do pojawienia się licznych przebarwień. Mimo że z pozoru wydaje się to mało kłopotliwe, to takie plamy są bardzo szkodliwe. W tych miejscach ściany komina stają się zdecydowanie cieńsze i ulegają stopniowemu niszczeniu. Jeśli dojdzie do pojawienia się dziur, to może to stwarzać ryzyko wydostawania się dymu na zewnątrz przewodu, a następnie do pomieszczeń. Stwarza to duże zagrożenie dla domowników.

Niewłaściwe odprowadzanie skroplin z komina wpływa także negatywnie na prawidłowy ciąg wewnątrz przewodu. W efekcie zachowanie różnic ciśnienia nie jest możliwe. Spaliny znacznie szybciej się wychładzają, a instalacja grzewcza nie jest w stanie pracować w pełni efektywnie. Największym zagrożeniem jest możliwość pojawienia pożaru po zapaleniu się sadzy zgromadzonej w kominie.

Nadmierne gromadzenie się kondensatu i niewłaściwe odprowadzanie spalin na zewnątrz wiąże się także z ryzykiem rozwoju korozji wżerowej. Proces jej powstawania zaczyna się od pojawienia mikroskopijnych ubytków, które są niewidoczne gołym okiem. Jednak z czasem stają się one coraz większe, aż dochodzi do pojawienia się wyżłobień czy dziur. To z kolei wiąże się ze wspomnianymi wyżej zagrożeniami.

Najczęstsze przyczyny pojawiania się kondensatu w kominie do paliw stałych

Jak już wiesz, kondensat powstaje w wyniku zbyt szybkiego wychładzania się spalin wewnątrz komina. Jakie są dokładne przyczyny tego zjawiska? Do najczęściej powtarzających się powodów trzeba zaliczyć:

  • zbyt wysoki komin — w takim przewodzie uboczne substancje spalania mają dłuższą drogę do pokonania, co zwiększa ryzyko ich wychłodzenia,
  • za duża średnica przewodu — jeśli jest ona przewartościowana, to spaliny zdecydowanie szybciej obniżają swoją temperaturę.
  • Trzeba znaleźć kompromis między wysokością komina i średnicę, aby biorąc pod uwagę wysokość budynku dobrać do urządzenia nieprzewymiarowaną średnicę
  • niewłaściwie dobrany komin do systemu grzewczego — jeśli przewód nie jest dopasowany do instalacji, to odprowadzanie spalin nie odbywa się efektywnie, przez co szkodliwe substancje pozostają w przewodzie kominowym,
  • nieprawidłowo wykonana instalacja kotła- brak zabezpieczenia przed powrotem czynnika z instalacji grzewczej o niskiej temperaturze — jeśli kocioł nie jest zabezpieczony zaworem trój lub czterodrożnym t powracający czynnik z instalacji grzewczej o niskiej temperaturze nadmiernie wychładza wymiennik doprowadzając do wykraplania się kondensatu zarówno w kominie jak i w samym urządzeniu. Efekty tego zjawiska potocznie nazywane są korozją niskich temperatur.
  • niewłaściwie wykonany czopuch — brak izolacji sprawia, że zwiększa się ryzyko ich wychłodzenia
  • zbyt wilgotne paliwo opałowe — dotyczy to głównie drewna o nadmiernej wilgotności, czego efektem będzie smołowanie komina
  • niska jakość paliwa, dotyczy przede wszystkim węgla i ekogroszku. W paliwach kopalnych bardzo duża zawartość siarki (powyżej 1%) przy wykraplaniu się kondensatu destrukcyjnie oddziałuje na materiał, z którego wykonany jest komin, doprowadzając do jego uszkodzenia, nawet podczas jednego sezonu grzewczego (pomijając już efekt smogu, jaki jest generowany przez taką instalację).

komin

W jaki sposób ograniczać powstawanie kondensatu w kominie?

W przypadku instalacji oraz przewodów kominowych do kotłów stałopalnych, które stwarzają duże ryzyko wykraplania się kondensatu, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kroków, które pozwolą je zminimalizować. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na to, jak to skutecznie zrobić.

Zmodernizuj murowane przewody kominowe

Na szkodliwe działanie kondensatu szczególnie narażone są kominy murowane. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości wkładów kominowych wykonanych ze stali nierdzewnej, które znajdziesz w ofercie firmy MK Żary. Dzięki nim szachty stają się odporniejsze na niekorzystne działanie kondensatu. Wkłady świetnie sprawdzają się w starszych budynkach, w których przewody nie są w najlepszym stanie technicznym. Systemy stalowe są szczelne oraz odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, dlatego zwiększają poziom bezpieczeństwa domowników.

Dobierz komin do parametrów budynku oraz rodzaju urządzenia grzewczego

Niezwykle ważne jest to, aby właściwie dobrać przewód kominowy do rodzaju urządzenia grzewczego. Musisz także uwzględnić wysokość oraz średnicę przewodu, aby był on w stanie sprawnie odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku. Warto także zastosować odpowiednią izolację komina, która zapobiegnie zbyt szybkiemu wychładzaniu się spalin.

dach z kominem

Wybierz przewód kominowy od sprawdzonego producenta

Innym skutecznym sposobem na to, aby poradzić sobie z tym problemem, jest zakup przewodu kominowego systemowego wykonanego ze stali nierdzewnej. W ofercie MK Żary znajdziesz sprawdzone produkty najwyższej jakości, które są odporne na niekorzystne działanie kondensatu. Kwasoodporna stal zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajną pracę urządzenia grzewczego. Wybierając sprawdzone kominy systemowe, masz pewność, że cała instalacja będzie pracowała efektywnie.

Zastosuj nasady kominowe

Nasady kominowe pomagają w zachowaniu prawidłowego ciągu, a także skutecznie chronią przed deszczem oraz śniegiem, które mogą przedostawać się do wnętrza komina. Ich montaż na kominie może Ci pomóc w uporaniu się z kłopotem związanym z nadmiernym pojawianiem się wody opadowej wewnątrz komina

Pamiętaj o regularnych przeglądach komina

Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie przewodu kominowego oraz efektywne odprowadzanie spalin, niezbędne jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. W ich trakcie kominiarz oceni stan przewodów kominowych, co pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie problemy oraz je usunąć. Takie działania mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich domowników.

Kondensat w instalacjach stałopalnych ma negatywny wpływ na funkcjonowanie komina oraz całej instalacji grzewczej. Może powodować niszczenie wewnętrznych ścian przewodów, a tym samym przyczyniać się do przedostawania się spalin do budynku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby zapobiegać takiej sytuacji. W tym celu warto stosować sprawdzone kominy systemowe ze stali nierdzewnej oraz wysokiej jakości wkłady prawidłowo dobrane do warunków pracy danego urządzenia grzewczego. W ten sposób można znacząco ograniczyć ryzyko wykraplania się kondensatu.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0