Ogólne warunki sprzedaży

Jaki komin do kotła gazowego, a jaki do kominka? Poznaj zalety różnego rodzaju kominów

W domu ogrzewanym kotłem lub kominkiem musi być układ kominowy dostosowany do rodzaju spalanego paliwa. Na jakie kryteria należy zatem zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego komina do kotła gazowego, kominka czy kozy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

W każdym domu jednorodzinnym znajduje się kocioł lub kominek, a także układ kominowy, do którego wykonuje się ich przyłącze. Można również postawić komin od nowa (takie rozwiązanie stosuje się w przypadku kominów zewnętrznych). Aby jednak kominy spełniały swoje funkcje przez wiele lat, powinny być dobrane odpowiednio do źródła ciepła. Te elementy konstrukcyjne muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości, odpornych na działanie ekstremalnie wysokich temperatur i agresywnych składników zawartych w dymie czy spalinach.

Jeśli podjąłeś już decyzję, jaki kocioł chcesz zainstalować w swoim domu, prawdopodobnie staniesz przed jeszcze jednym, ważniejszym dylematem – jaki komin do kotła gazowego lub kominka wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby instalacja była trwała i w pełni bezpieczna podczas codziennego użytkowania.

Komin do kotła gazowego kondensacyjnego lub kominka – czym kierować się przy ich zakupie?

Aby mieć pewność, że układ kominowy będzie kompatybilny z wybranym kotłem, na  wstępie warto zapoznać się z rodzajami kominów, które są dostępne na rynku. Podstawowy podział dotyczy ich funkcji, w tym kontekście wyróżniamy:

  • kominy dymowe (służące do odprowadzania dymu z palenisk opalanych paliwem stałym – węglem lub drewnem, w tym pelletem drzewnym i brykietem),
  • kominy spalinowe (przeznaczone do kotłów spalających gaz ziemny lub olej opałowy),
  • kominy wentylacyjne (zapewniające właściwą, stałą cyrkulację powietrza).

Kominy możemy podzielić również ze względu na ich budowę. Wykorzystany w procesie produkcyjnym materiał ma niebagatelne znaczenie w kontekście wytrzymałości danej konstrukcji. Najpopularniejszy podział kominów to:

  • murowane (z cegły)
  • ceramiczne,
  • stalowe: występują w formie wkładki do szachtu (komin jednościenny), jako konstrukcja zewnętrzna (komin dwuścienny z izolacją) lub system powietrzno-spalinowy.

Jaki komin stalowy do pieca gazowego wybrać?

Komin stalowy może mieć postać wkładu, który umieszcza się w już istniejącym, murowanym szachcie lub być  w postaci komina izolowanego który może być montowany na zewnątrz budynku (w przypadku tego rozwiązania musimy zadbać o to, aby wkład kominowy był obudowany). Należy również zwrócić uwagę na to, aby komin wykonany był z blachy kwasowej, odpornej zarówno na kwas azotowy, jak i siarkowy. Pamiętajmy, że komin do kotła kondensacyjnego pracuje w nadciśnieniu. Można zastosować system jednościenny (w formie wkładki do szachtu), powietrzno-spalinowy, złożony z dwóch rur (jedna odprowadza spaliny, druga doprowadza powietrze), a także komin dwuścienny zewnętrzny.

Ważne jest, aby komin stalowy do pieca gazowego miał przekrój 60, 80 lub 100 cm, a także był szczelny. Gdy zdecydujemy się na montaż komina dwuściennego na zewnątrz, nie musimy martwić się jego uszczelnianiem, bowiem system przeznaczony do pracy z kotłami gazowymi ma już uszczelki zamontowane na rurze spalinowej. Niezależnie jednak od tego, czy komin stalowy do pieca CO zamontujesz wewnątrz istniejącego układu kominowego, czy na zewnątrz budynku, należy pamiętać o jego regularnym przeglądzie technicznym. Powinien on być wykonywany co najmniej dwa razy do roku przez doświadczonego kominiarza.

Komin stalowy do pieca gazowego – wewnętrzny czy zewnętrzny?

W domach jednorodzinnych dominują tzw. wkładki kominowe. Jednak właściciele coraz częściej decydują się na zamontowanie kominów dwuściennych z izolacją na zewnątrz budynków mieszkalnych. To drugie rozwiązanie daje zdecydowanie więcej możliwości w zakresie montażu – umożliwia instalację urządzenia grzewczego w dowolnym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy znajduje się w nim szacht.

Kominy zewnętrzne i wewnętrzne pełnią tę samą funkcję – odprowadzają spaliny z kotła lub paleniska na zewnątrz. W niektórych przypadkach może się okazać, że budowa komina zewnętrznego będzie przedsięwzięciem tańszym od modernizacji wewnętrznego układu kominowego. Ma to najczęściej związek ze złym stanem technicznym macierzystej instalacji.

Zewnętrzny układ kominowy, nazywany też wolnostojącym, to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego urządzenia grzewczego: zarówno kozy, kominka, jak i kotła kondensacyjnego. Co więcej, może być stosowany w dowolnym budownictwie, nawet drewnianym – pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią odległość od materiałów palnych. Informacje dotyczące minimalnych odległości znajdują się w deklaracji właściwości użytkowych podanych przez producenta.

Z uwagi na możliwość osadzania się sadzy bądź substancji smolistych na wewnętrznych ściankach rury, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i kontroli komina (najlepiej dwa razy do roku, w przypadku kotłów na paliwo stałe – co kwartał).

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jaki komin wybrać w przypadku kominka z paleniskiem otwartym lub zamkniętym oraz czy komin ze stali nierdzewnej do pieca gazowego sprawdzi się w przypadku kotłów na paliwo stałe.

Budowa komina stalowego do kominka – jak wykonać komin i przyłącze?

Zastanawiasz się, jaki komin sprawdzi się najlepiej w przypadku tradycyjnego kominka? W nowo budowanych budynkach najczęściej stosowane są modele ceramiczne, ale komin z kwasówki do kominka również jest zalecany przez producentów. Z uwagi na swoje właściwości blacha kwasowa doskonale chroni przed zapaleniem się nagromadzonej w kominie sadzy i zabezpiecza szacht murowany przed wilgocią. Dzięki temu, że szybko się nagrzewa, komin z kwasówki zapewnia prawidłowy ciąg kominowy.

Jak powinna przebiegać budowa komina stalowego do kominka lub kozy? Duże znaczenie ma wysokość, a także przekrój komina. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. średnica komina stalowego, odprowadzającego dym z kominka czy wolnostojącego pieca typu koza, powinna być nie mniejsza niż 0,12 m. Ponadto wymaga się, aby jego wysokość wynosiła minimum 4 metry (licząc od paleniska kominka do wylotu przewodu).

Komin stalowy do kominka powinien być wyposażony w tzw. wyczystkę, czyli otwór, który będzie umożliwiał łatwiejsze czyszczenie komina. Warto dodać, że w większości przypadków konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, bowiem zgodnie z prawem budowlanym, montaż komina zewnętrznego (zarówno ceramicznego, jak i stalowego) uznaje są za przebudowę (zmianę parametrów użytkowych budynku). Warto zadbać o to, aby zarówno przyłącze do pieca, jak i kominka, było wykonane przez doświadczone osoby.

Czy komin ze stali nierdzewnej do pieca gazowego sprawdzi się w przypadku kotłów na paliwo stałe?

Kotły na paliwo stałe mogą być opalane następującymi paliwami: węglem kamiennym, drewnem, pelletem, brykietem oraz takimi paliwami jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Każdy z nich wymaga zastosowania przewodów kominowych o odpowiednich parametrach.

Zastanawiasz się czy komin ze stali nierdzewnej sprawdzi się w przypadku kotłów na paliwo stałe? Z uwagi na wysoką temperaturę utrzymującą się podczas spalania paliwa stałego, wybór konstrukcji stalowej wydaje się najodpowiedniejszym wyborem. Taki układ kominowy powinien mieć otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Ponadto jego przekrój powinien być zbliżony do kwadratu (min. 14×14 cm).

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że kotły na paliwo stałe wykorzystują systemy kominowe wykonane ze stali o innej grubości i średnicy w porównaniu do tych stosowanych w przypadku kotłów kondensacyjnych. Jeśli nie wiesz, jaki komin sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, skorzystaj z pomocy specjalistów – nie ryzykuj bezpieczeństwem swoim i współdomowników.

Jeśli chcesz zmodernizować istniejący układ kominowy, tak aby był on dostosowany do kotła na paliwo stałe, możesz wykorzystać wkład stalowy do szachtu. Pamiętaj, żeby niezależnie od wybranej metody montażu, zadbać o odpowiednią szczelność komina. Warto w tym celu wykonywać regularne przeglądy techniczne. W przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym rekomenduje się ich kontrolę cztery razy do roku.

MK Żary – producent i dystrybutor wysokiej jakości kominów stalowych

Wiesz już, jaki komin stalowy do pieca CO wybrać i w jaki sposób powinna przebiegać budowa komina stalowego do kominka. Jeśli szukasz zaufanego producenta systemów kominowych, zapoznaj się z bogatą ofertą firmy MK Żary, w której znajdziesz m.in. układy kominowe stalowe: do kotłów kondensacyjnych z uszczelką i do kominków. W razie jakichkolwiek pytań związanych ze specyfikacją konstrukcji lub wątpliwości dotyczących wyboru właściwego komina, możesz skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, który doradzi w doborze właściwego komina.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0