Ogólne warunki sprzedaży

Jaki komin do pieca gazowego wybrać?

Wybór odpowiedniego komina do gazowego kotła kondensacyjnego wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. To bardzo ważny element całego systemu grzewczego, dlatego jego zakup musi być przemyślany. Jaki komin do gazu będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy w artykule.

Komin do pieca gazowego

Komin odgrywa bardzo ważną rolę w całym systemie grzewczym. To właśnie on pozwala spalinom wydostać się poza budynek. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a dobranie odpowiedniego komina do rodzaju użytkowanego kotła to konieczność – w innym wypadku system nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Wśród dostępnych kominów dominują dwa główne rodzaje: stalowe i ceramiczne.

Duże znaczenie przy wyborze komina ma także rodzaj budynku, w którym będzie on zamontowany. Ważne są parametry budynku oraz moc urządzenia grzewczego (kotła). Nowoczesne kominy do gazu różnią się konstrukcyjnie od tych, które stawiane były dawniej. Przewody spalinowe pracują w nadciśnieniu, a więc muszą być szczelne, co wymaga wykorzystania innych materiałów.

Zatem jaki komin do pieca gazowego najlepiej wybrać? Zanim poznasz odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego konkretnego systemu kominowego.

Systemy kominowe do gazu

Na przestrzeni ostatnich lat sporo zmieniło się na rynku kotłów gazowych. Dziś coraz rzadziej można spotkać urządzenia z otwartą komorą spalania. Choć wciąż znajdują się w niektórych domach, nie są już dostępne w sprzedaży. Wprowadzenie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania zapoczątkowało istotną rewolucję w zakresie termomodernizacji. Urządzenia te wpływają znacząco na podwyższenie efektywności spalania, pozwalając na bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze ogrzewanie budynku.

Kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania można stawiać nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do urządzeń starszej generacji nie muszą być montowane w kotłowni. System ten musi jednak posiadać dodatkowy przewód (może to być rura w rurze) doprowadzający powietrze do komory spalania. Taki komin nazywa się powietrzno-spalinowym.

W murowanym szachcie można zastosować także stalowy wkład kominowy – wówczas za doprowadzanie tlenu odpowiada pusta przestrzeń pomiędzy rurą stalową, a pustakiem kominowym. Można również komin do kotła gazowego poprowadzić poziomo przez ścianę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając komin do gazu?

Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze konkretny system się sprawdzi. Komin systemowy (ceramiczny) najlepiej budować na etapie wznoszenia ścian domu. W kominach systemowych oraz w budynkach starego typu, w których znajduje się murowany szacht, można zastosować wkład kominowy ze stali nierdzewnej. Jednak jeśli przewód jest zbyt wąski lub pozostaje w złym stanie technicznym, dobrym wyborem będzie system dwuścienny, izolowany zamontowany na zewnątrz budynku (pobór powietrza realizowany jest poprzez specjalne kolano, które pobiera powietrze i następnie przewodem powietrzno-spalinowym doprowadza do kotła).

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że kominy do kotłów gazowych kondensacyjnych powinny spełniać kilka wymagań technicznych. M.in. dotyczących średnicy. Dostępne są kominy do kotłów kondensacyjnych o średnicy: 60, 80 lub 100 mm. Ponadto komin do kotła kondensacyjnego musi:

  • zapewniać szczelność systemu kominowego, gdyż system kominowy pracuje w nadciśnieniu i wszystkie elementy muszą być wyposażone w uszczelki
  • posiadać odpowiedni certyfikat oraz oznaczenia (w tym m.in. europejski symbol CE);
  • system musi być dostosowany do pracy na mokro: w nadciśnieniu

Nowoczesne systemy kominowe do gazu składają się z wysokiej jakości prefabrykowanych części.

Kominy do gazu od MK Żary

Jakość komina jest kwestią pierwszorzędną. Najlepiej zakupić komin do pieca kondensacyjnego, który wykonany jest z kwasoodpornej stali. Taka materiał zabezpiecza konstrukcję przed negatywnym działaniem kondensatu, czyli cieczy powstałej ze skroplenia gazu. Większość producentów udziela 10-letniej gwarancji na instalację systemów do kotłów kondensacyjnych, zdarzają się jednak firmy, które oferują dwa razy dłuższy okres gwarancyjny.

Systemy kominowe od MK Żary to idealna propozycja kotłów gazowych kondensacyjnych montowanych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Ich modułowy montaż przebiega szybko i sprawnie, co gwarantuje wysoką wydajność energetyczną urządzenia grzewczego i zapewnia domownikom bezpieczeństwo na wiele lat.

Podsumowanie

Tradycyjne murowane kominy coraz częściej zastępowane są systemami kominowymi składającymi się z łatwych do złożenia gotowych elementów. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy związanych z przebudową lub stawianiem komina murowanego od podstaw. To jednak nie wszystko! Systemy kominowe do gazu zaprojektowane są w taki sposób, aby zapewnić szczelność, odporność na wysoką temperaturę i niewrażliwość na kwasy mogące skraplać się w przewodzie kominowym. Dobrze dobrany komin do pieca gazowego zagwarantuje bezpieczne odprowadzanie spalin, a także wydajną i ekologiczną obsługę kotłów kondensacyjnych.

W przypadku problemów z dopasowaniem odpowiedniego komina do urządzenia grzewczego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych doradców z firmy MK Żary. Już teraz zapoznaj się z pełną ofertą.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0