Wybór technologii budowy komina podczas budowy lub modernizacji domu drewnianego nie jest zadaniem skomplikowanym. Większość inwestorów w takich okolicznościach rozważa budowę betonowego szachtu kominowego i montaż stalowych przewodów kominowych w jego wnętrzu. To cały czas jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, jednak okazuje się, że systemowe kominy stalowe oferują znacznie więcej ciekawych możliwości, z których mogą skorzystać użytkownicy domów drewnianych.
Zabudowa kominów stalowych w domu drewnianym
Prowadzenie przewodu kominowego we wnętrzu nowego lub istniejącego budynku z drewna wymaga przyjęcia odpowiednich założeń. Inwestor może zdecydować się na eksponowanie lub ukrycie przewodu kominowego. W przypadku aranżacji przewidujących ukrycie przewodu kominowego rozwiązaniem może być betonowy szacht i zamontowane wewnątrz stalowe przewody kominowe.
Takie rozwiązanie jest bezpieczne. Ale może okazać się niedopasowane do oczekiwanego wystroju i aranżacji wnętrza. Poza tym szacht betonowy zajmuje sporo miejsca, co w przypadku uroczych niewielkich letniskowych domków drewnianych może okazać się sporą barierą. Atrakcyjną alternatywą wydaje się zabudowa stalowego przewodu kominowego konstrukcją z płyt kartonowo-gipsowych.
To rozwiązanie, które jest często stosowane do ukrycia przewodów łączących kominek w zabudowie z przewodem kominowym. Dobrze zaprojektowane okazuje się w pełni bezpieczne i daje sporo swobody w zakresie doboru sposobu wykończenia wyposażenia maskującego przewód kominowy. W płycie można umieścić eleganckie kratki, przez które będzie wydostawać się ogrzane powietrze. Montaż kratek w odpowiednim miejscu umożliwia kierowanie strumienia ciepłego powietrza w pewnym zakresie.
Eksponowany komin stalowy w domu drewnianym
W przypadku niektórych aranżacji jednym z ważniejszych elementów okazuje się eksponowanie urządzeń grzewczych i elementów komina. Dobrze wykonane kominy stalowe i element przyłączeniowe mogą prezentować się naprawdę rewelacyjnie. Oprócz tego wybór eksponowanego kominka i decyzja o podłączeniu go do komina odsłoniętym przewodem to krok w kierunku ekonomii i szybkiej realizacji projektu wykończenia wnętrza.
Nasza firma oferuje elementy specjalnie opracowane pod kątem takich właśnie projektów. W ofercie dostępne są zarówno stylizowane elementy do eksponowanych przyłączy urządzeń grzewczych do komina, jak i stalowe izolowane kominy do montażu we wnętrzu. To efektowne akcesoria do aranżacji, w której kominek lub piec i kanał spalinowy odprowadzający spaliny do komina, a nawet stalowy komin są widoczne. Dobrym przykładem jest oferowany przez nas stylizowany dwuścienny system kominowy ZEN lub MKD. Wszystkie komponenty systemu ZEN, MKD i NERO są wykonane z dbałością o szczegóły tak, by miały estetyczny wygląd. Szczególnie dobrze widać to w systemie NERO, którego przyłącza są malowane czarną farbą. Dzięki temu stają się uniwersalnie wyglądającym elementem systemu.
Wolnostojący komin stalowy w domu drewnianym
W aranżacjach, w których akceptuje się ekspozycje elementów infrastruktury technicznej, można zastosować stylizowany izolowany komin stalowy. Systemy tego typu zostały opracowane z myślą o szybkiej adaptacji przestrzeni poprzez budowę samodzielnego wewnętrznego lub zewnętrznego przewodu kominowego. Komin stalowy tego typu można zamocować do ściany budynku. Co ważne, może być zamocowany zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu.
Kominy tego typu są lekkie. Dzięki temu z powodzeniem można montować je na ścianach budynków wznoszonych w technologii szkieletowej. Zgodnie z przepisami odległość przewodu kominowego od ściany drewnianej powinna wynosić nie mniej niż wartość podana w deklaracji użytkowej, która w zależności od modelu się różni , przy czym wlicza się tu grubość obudowy komina. Alternatywą jest prowadzenie przewodu kominowego w środku budynku z dala od ścian wydzielających przestrzeń pomieszczenia, w którym ma się znajdować kominek. To doskonałe rozwiązanie do ogrzewania większych pomieszczeń. Izolowane kominy stalowe są dostępne w kilku wariantach wykończenia. Szukając odpowiedniego, warto zapoznać się z katalogiem kominów stalowych marki MK Żary, w którym opisane są warianty i zalety poszczególnych rozwiązań.