Ogólne warunki sprzedaży

Konserwacja i pielęgnacja kominów stalowych

Rośnie popularność kominów stalowych wśród inwestorów indywidualnych. Ich wytrzymałość, dostępność i nieskomplikowany montaż przekonują coraz większą rzeszę osób do wyboru takiego rozwiązania. Zewnętrzne kominy stalowe będą służyć przez długie lata, jeśli będziemy pamiętać także o ich odpowiedniej konserwacji.

Rodzaje palenisk

Stalowe systemy kominowe wyróżnia wiele zalet. Jedną z nich jest uniwersalność pod względem doboru palenisk. Możemy wykorzystać je do kominka w domu letniskowym czy użyć do kotłów zasilanych paliwem stałym (drewnem, węglem, ekogroszkiem, słomą czy pelletem). Kominy stalowe sprawdzą się również przy gazowych kotłach kondensacyjnych oraz w kotłowniach zakładowych, ciepłowniczych czy przemysłowych. Zewnętrzne systemy kominowe znajdą zastosowanie również w przypadku odprowadzania spalin z agregatów prądotwórczych, które zapewniają awaryjne zasilanie w budynkach  wymagających stałego źródła prądu.

Technologia na miarę potrzeb

Uniwersalność zastosowań i szeroką funkcjonalność stalowych systemów kominowych gwarantuje technologia, która pozwala na dopasowanie ich do jednostkowych wymagań. Są one chętnie wykorzystywane przez architektów, którzy doceniają walory estetyczne i dekoracyjne systemów kominowych. Można je wkomponować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku co sprawia, że nie stanowią one ograniczenia przy tworzeniu projektu.

Czego nie robić?

Odpowiednio dobrane kominy gwarantują odporność na negatywne działanie spalin. Warunkiem jest przestrzeganie jednak zaleceń producenta. Przykładowo: kominy przeznaczone do kotłów kondensacyjnych nie powinny być narażane na pracę w temperaturze powyżej 200 st. C. W przypadku, gdy komin pracuje na sucho, bez kondensatu, maksymalna temperatura jego pracy powinna wynosić 600 stopni. Stalowe kominy są także narażone na negatywne działanie chloru oraz fluoru (zwłaszcza w pralniach czy zakładach fryzjerskich). Szkodliwe jest również używanie tzw. katalizatorów spalania oraz dopalaczy przy czyszczeniu kominów.

Nieugięte prawo

Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy komin musi zostać poddany kontroli stanu technicznego. Przeprowadza je mistrz kominiarski. Jeżeli kominy są przeznaczone do urządzeń, które opalane są paliwem stałym to powinny podlegać sprawdzeniu co trzy miesiące. W przypadku opalania gazem bądź olejem okres ten wynosi sześć miesięcy. Dla kominów wentylacyjnych wymagana jest coroczna kontrola. Kominy stalowe powinny być czyszczone wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu z szczotkami ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Stosowanie innych szczotek bądź elementów nieprzeznaczonych do czyszczenia, może skutkować zniszczeniem komina.

Rzetelnie i fachowo

Tylko osoby, które posiadają kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim mogą wykonywać kontrole stanu technicznego przewodów kominowych. Uwarunkowane jest to prawem budowlanym. Jeżeli doszłoby do ewentualnych szkód, które byłyby następstwem np. pożaru to firma ubezpieczeniowa może zażądać udokumentowania kontroli kominiarskiej. W przypadku braku dokumentów potwierdzających zgodność przeprowadzonej kontroli, ubezpieczyciel ma podstawę, aby odmówić wypłaty odszkodowania.

Wydajność i bezpieczeństwo

Pomimo tego, że komin praktycznie nie wymaga obsługi, zalecane jest jego cykliczne czyszczenie przez kominiarza. Nawet dwucentymetrowa warstwa osadu znajdująca się na ściankach komina może znacząco wpłynąć na jego pracę. Przykładowo, jeśli czynne pole komina o średnicy 150 mm zmniejszy się wtedy o prawie 50%, praktycznie oznacza to, że działa on tak jakby komin posiadał średnicę 110 mm.

Nie można zapominać też o sadzy, która zalega na ścianach komina. Zmniejsza ona wydajność, podnosi zużycie opału oraz może być przyczyną pożaru w kominie. Paląca się sadza potrafi wytworzyć temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Taka sytuacja może być tragiczna w skutkach i nawet doprowadzić do pożaru całego budynku. Jeżeli dopuścimy do pożaru sadzy w kominie, tracimy również gwarancję na cały system kominowy.

Konserwacja oraz pielęgnacja kominów nie wymaga od nas dużego wysiłku, a jedynie systematycznego przeglądu oraz czyszczenia przez kominiarza. Pamiętając o tych kwestiach jesteśmy w stanie uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, a tym samym zapewnimy kominowi długie i efektywne funkcjonowanie.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0