Tradycyjne kominy z cegły są odporne na wysoką temperaturę spalin, jednak aktualnie to za mało. Przeczytajcie, dlaczego wskazany jest montaż wkładu ze stali odpornej oraz czemu w przypadku budowy nowego komina warto zastosować stalowy komin systemowy.
Już od wielu lat urządzenia grzewcze, takie jak kotły centralnego ogrzewania, mają coraz niższą temperaturę spalin odprowadzanych do komina. Producenci kotłów dbają o to, by jak największa ilość ciepła była kierowana do ogrzewania budynku, a zarazem redukują jego ulatywanie przez komin.
Obniżenie temperatury spalin działa bardzo niekorzystnie na kominy murowane. Z tego powodu w kominie pojawia się kwaśny kondensat. Następnie wykrapla się, a poprzez spoiny murowanej konstrukcji może wyciekać na zewnętrzną ścianę. Często winą za mokry komin obarczany jest, w takich przypadkach niesłusznie, nieszczelny dach. Jeżeli doda się do tego agresywność chemiczną kondensatu, który wzmaga destrukcję budynku, pojawia się ogromny problem.
Aby go rozwiązać, należy w kominie murowanym zastosować wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. Jego szczelność, nienasiąkliwość i gładkość umożliwiają lepsze odprowadzanie spalin i kondensatu.
Takie same zalety posiadają również izolowane kominy systemowe. Oprócz tego kominy dwuścienne nie wymagają obudowy cegłą, są łatwe w montażu oraz można przeprowadzić ich instalację w praktycznie każdym budynku. Estetyczny wygląd sprawia, że nie potrzebna jest dodatkowa obudowa. Taką rolę spełnia zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy izolowane są gotową, samodzielną konstrukcją i nie wymagają użycia materiałów ceramicznych.
Przewód spalinowy, który jest wykonany ze stali kwasoodpornej stanowi ich wewnętrzną część. Jest zabezpieczony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna.
Stalowe kominy izolowane mają bardzo lekką konstrukcję, która nie wymaga fundamentów. Dzięki temu mogą być montowane bezpośrednio do wybranej ściany domu. Jeżeli jest taka potrzeba, można je stosować także wewnątrz budynku.
Fakt, że w Polsce budowane są kominy z cegły wynika z wielowiekowych tradycji oraz, często, z braku dostatecznej wiedzy o nowoczesnych technikach odprowadzania spalin. Jednakże od kilkunastu lat zauważalny jest wyraźny wzrost inwestorów, którzy decydują się na stalowe systemy kominowe.
Trzeba pamiętać o tym, że stal kwasoodporna jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym materiałem do konstrukcji systemu kominowego. Doskonale się sprawdza w przypadku opalania gazem, olejem i paliwem stałym.