Ogólne warunki sprzedaży

Najlepsze sposoby na zwiększenie ciągu kominowego – to musisz wiedzieć!

Ciąg w kominie odpowiada za prawidłowe odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Jeśli nie działa on w poprawny sposób, to wiąże się to z wieloma kłopotami. Rozpalanie w takim kotle staje się o wiele trudniejsze, a instalacja grzewcza nie pracuje wydajnie. Niewłaściwy ciąg może także stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników, gdyż zagraża cofaniem się spalin. Dowiedz się, jak poprawić ten parametr, aby Twoje ogrzewanie pracowało sprawnie.

Na czym polega ciąg kominowy?

Ciąg kominowy umożliwia odprowadzanie produktów spalania poza budynek za pomocą instalacji kominowej. Ciąg kominowy to różnica gęstości pomiędzy ciepłym powietrzem, znajdującym się wewnątrz komina, a chłodnym, które znajduje się na zewnątrz budynku. Urządzenia grzewcze podczas swojej pracy wytwarzają dym oraz spaliny zawierające szkodliwe substancje. Są one niebezpieczne, dlatego tak ważne jest prawidłowe ich odprowadzenie. To właśnie dlatego tak ważny jest montaż odpowiedniego komina, który zapewni sprawne usuwanie dymu oraz spalin.

komin

Dlaczego pojawiają się problemy z ciągiem w kominie?

Do najczęstszych przyczyn problemów z prawidłowym ciągiem w kominie można zaliczyć przede wszystkim:

  • zbyt niski przewód kominowy — jeśli nie ma on odpowiedniej wysokości, to usuwanie spalin nie odbywa się w efektywny sposób,
  • niewłaściwie działająca wentylacja nawiewna — jeśli nie funkcjonuje ona poprawnie, to nie dostarcza dostatecznej ilości tlenu niezbędnego do procesu spalania. A także nie jest dostarczana odpowiednia ilość powietrza do pomieszczenia z urządzeniem grzewczym, niezbędnego do powstania prawidłowego ciągu kominowego.
  • przeszkody wokół domu — jeśli w pobliżu budynku znajdują się bariery w postaci np. wysokich drzew oraz innych domów, to mogą powstawać zawirowania wokół ujścia systemu kominowego obniżając jego efektywny ciąg
  • zły stan techniczny komina — jeśli w przewodzie znajdują się przeszkody w postaci np. zalegającej sadzy, to przepływ dymu, spalin jest znacząco utrudniony,
  • złe wyprowadzenie komina przez dach –jest to sytuacja zbliżona do tej, gdy wokół budynku są różnego rodzaju przeszkody,

Jak widzisz, niepoprawny ciąg w kominie może być wywoływany przez wiele czynników. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby uporać się z tym problemem.

Jak poprawić ciąg w kominie?

W celu zapewnienia prawidłowego działania przewodu kominowego niezbędne jest regularne przeprowadzania kontroli kominiarskiej. Jeśli podczas przeglądu okaże się, że ciąg jest niewłaściwy lub w ogóle go nie ma, musisz wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć ciąg w kominie, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami.

Przeprowadź test szczelności komina

Wszelkie uszkodzenia wewnątrz przewodu mogą wywoływać problemy z prawidłowym ciągiem. Warto więc sprawdzić, czy jest on szczelny, a spaliny nie przedostają się do wnętrza budynku. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich domowników. Aby mieć pewność, że przewód kominowy na pewno jest szczelny, zleć przeprowadzenie kontroli stanu instalacji.

Zadbaj o odpowiednią wysokość komina

Komin musi mieć odpowiednią wysokość, aby zapewnić odpowiednią pracę urządzenia grzewczego, prawidłowo odprowadzając spaliny. Jeśli wprowadziłeś się nie dawno do domu i zauważyłeś problem z prawidłowym ciągiem, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy komin jest prawidłowo dobrany do urządzenia.

Jeśli komin w Twoim domu jest zbyt krótki i nie działa w prawidłowy sposób, możesz zastosować specjalne izolowane przedłużenia. Montuje się je na szachtach, co powoduje wydłużenie całego przewodu i efektywniejsze odprowadzanie spalin na zewnątrz. Specjaliści MK Żary pomogą Ci dobrać ten element i dopasować go do Twojego komina.

Regularnie czyść komin

Zwiększenie ciągu kominowego jest możliwe także dzięki systematycznemu oczyszczaniu wnętrza przewodu. Jeśli zalega w nim sadza lub inne zanieczyszczenia, to może to uniemożliwiać swobodny przepływ dymu i spalin. Pamiętaj więc o regularnych przeglądach kominiarskich, aby mieć pewność, że Twój komin jest czysty oraz bezpieczny.

Usuń przeszkody znajdujące się wokół budynku

Jak już doskonale wiesz, różnego rodzaju przeszkody znajdujące się wokół budynku mogą negatywnie wpływać na ciąg. Niekorzystanie na efektywną wartość ciągu wpływają podmuchy wiatru i zawirowania generowane przez niekorzystny układ wyprowadzenia komina. Aby zapobiec temu problemowi należy zastosować nasadę kominową typu Dragon.

Postaw na sprawdzone nasady kominowe

Nasady kominowe są konstrukcjami, które montuje się na szczycie przewodów odprowadzających spaliny oraz dym. Mają one za zadanie chronić komin przed odwróceniem ciągu lub zmniejszeniem go poprzez zabezpieczenie wylotu komina przed podmuchami wiatru. Wysokiej jakości nasady kominowe znajdziesz w ofercie MK Żary. Są to produkty wytrzymałe, które doskonale pomogą Ci w uporaniu się z niekorzystnym układem wiatru.

Obowiązek stosowania nasad kominowych

Przepisy prawa budowlanego wprowadzają obowiązek stosowania nasad kominowych na przewody spalinowe i wentylacyjne w budynkach znajdujących się w II i III strefie obciążenia wiatrem. Muszą one zabezpieczać przed odwróceniem ciągu. Dokładny rozkład wspomnianych stref sprawdzisz na poniższej mapie. Stosowanie takich nasad jest konieczne także na innych obszarach, jeśli wymagają tego lokalne warunki topograficzne i położenie budynku.

Źródło: https://poradnikinzyniera.pl/oddzialywanie-wiatru/ 

Jak poradzić sobie ze zbyt mocnym ciągiem w kominie?

Niekiedy pojawia się także problem związany ze zbyt intensywnym ciągiem. Jest to o wiele rzadsze zjawisko, jednak warto wiedzieć, jak zachować się także w takiej sytuacji. Dlaczego jest to zjawisko, które negatywnie wpływa na pracę urządzenia grzewczego? Przede wszystkim sprawia, że spalanie jest zbyt intensywne oraz mało wydajne. Podczas tego procesu zużywane są duże ilości opału, co jest nieekonomiczne.

Zbyt mocny ciąg jest najczęściej związany ze zbyt wysokimi kominami i nieprawidłowo dobraną średnicę. Aby uporać się z tą sytuacją, warto zamontować specjalny regulator ciągu. Jest to element, który pozwala na dopuszczenie dodatkowego powietrza do komina, zmniejszając efektywny ciąg kominowy. Regulator ciągu działa automatycznie, regulując ciąg w kominie bez ingerencji użytkownika. Jest to element o nieskomplikowanej budowie, który jednak znacząco poprawia funkcjonalność urządzenia grzewczego.

Jak zadbać o stan techniczny komina?

Stan techniczny komina ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli nie jest on regularnie czyszczony, to może dochodzić do gromadzenia się sadzy i zanieczyszczeń, które utrudniają prawidłowe usuwanie spalin. Zadbaj więc o to, aby przewody kominowe w Twoim domu zawsze były oczyszczone z sadzy.

Zastanawiasz się, jak często przeprowadzać kontrole kominów? Wszystko zależy od rodzaju stosowanego paliwa. Takie oględziny muszą być wykonane przez upoważnionego do tego kominiarza. Kanały wentylacyjne powinny przechodzić sprawdzanie oraz czyszczenie przynajmniej raz w roku. Z kolei kominy urządzeń grzewczych na gaz ziemny lub paliwo ciekłe muszą być kontrolowane co najmniej raz na sześć miesięcy. Jeszcze częściej, bo co kwartał, należy przeprowadzać oględziny kominów urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Przestrzegając tych terminów, będziesz mieć pewność, że przewody w Twoim domu są sprawne oraz bezpieczne.

metalowy komin

Pamiętaj, że, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kominiarza. Tacy specjaliści dysponują niezbędnym sprzętem oraz wiedzą, która pozwala na przeprowadzenie skutecznego czyszczenia komina. Kominy ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej i żaroodpornej można czyścić wyłącznie szczotkami wykonany ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego. Natomiast do kominów ceramicznych można używać zwykłych szczotek ze stali niestopowej. Tylko dobrze wyczyszczone przewody zapewniają skuteczne usuwanie spalin oraz zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń grzewczych.

Brak prawidłowego ciągu w kominie to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Przyczyn takich sytuacji może być bardzo wiele. Bez względu na to, co jest powodem niewłaściwego działania przewodu, zawsze trzeba to sprawdzić oraz zastosować skuteczne metody, które pozwolą uporać się z problemem. Jeśli będziesz wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie ze zbyt słabym lub za mocnym ciągiem, to unikniesz wielu problemów.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0