Na rynku dostępnych jest wiele systemów kominowych. Dobierając odpowiedni, można zbudować dopasowaną instalację, która będzie bezpiecznie odprowadzać dym i spaliny z kotła ogrzewania centralnego i wspomagającego główny układ ogrzewania kominka. Jednym z lepszych rozwiązań na zapewnienie odpowiednich parametrów przewodów kominowych jest zastosowanie stalowych wkładek, które pełnią funkcję przewodu. Stalowe systemy kominowe pozwalają też na budowę samonośnych kominów, co ogranicza zakres prac budowlanych.
Komin systemowy, co to znaczy?
Komin systemowy większości kojarzy się z konstrukcją z gotowych elementów. W nowych budynkach stosuje się zazwyczaj konstrukcję murowaną, w której montuje się odpowiednie wkładki. Stalowe wkłady pełniące funkcje przewodów kominowych stosuje się też podczas modernizacji istniejących kominów.
Kominy systemowe to wygodne rozwiązanie. Tam, gdzie trzeba zbudować specjalną konstrukcję, czasami można zastosować pustaki, co sprawia, że budowa nowego komina jest nieco łatwiejsza.
We wnętrzu takiego szachtu kominowego montuje się wkład, który pełni funkcję przewodu kominowego, a przestrzeń pomiędzy wkładem, a szachtem można dodatkowo zaizolować. Jednak warto pamiętać, że jeżeli w danym przypadku można zastosować samonośny komin stalowy, to nie trzeba budować szachtu, co ogranicza koszt inwestycji.
Samonośne stalowe kominy systemowe to rozwiązania, które montuje się bez szachtu na zewnętrznej elewacji budynku lub w jego wnętrzu. Zalety stalowego komina systemowego to m.in.:
- szybki montaż,
- jakość,
- dostępność dopasowanych elementów funkcyjnych,
- trwałość,
- korzystna cena.
Warto zapoznać się z ofertą naszej firmy – jesteśmy producentem stalowych systemów kominowych, oferujemy rozwiązania do wszystkich typów urządzeń grzewczych oraz samonośne kominy stalowe.
Budowa stalowego komina systemowego
Systemowe kominy stalowe są budowane z gotowych elementów. Są dopasowane do konkretnych typów urządzeń grzewczych. Mogą też pełnić funkcję przewodów wentylacyjnych. Systemowe kominy stalowe mogą być stosowane jako wkłady kominowe lub jako samonośne kominy zewnętrzne. Zaletą kominów stalowych MK Żary jest to, że poszczególne ich elementy, jak i zbudowane z nich konstrukcje spełniają ogólne wytyczne stawiane instalacjom kominowym, co gwarantuje uzyskanie właściwego efektu.
Aby zbudować komin z elementów systemowych, trzeba dobrać przewody kominowe dopasowane do funkcji (np. wentylacyjne, spalinowe, dymowe, przyłącza, zakończenia) oraz do rodzaju urządzenia lub urządzeń, z którymi mają współpracować. Szukając komponentów do komina, warto sprawdzić ofertę systemów kominowych MK Żary. Nasza firma udostępnia materiały ułatwiające dobór systemu kominowego do każdego urządzenia grzewczego.
Jako producent oferujemy kilka rodzajów stalowych przewodów kominowych oraz dwuścienne kominy stalowe wraz z wszystkimi akcesoriami niezbędnymi do montażu. Nasze rozwiązania sprawdzą się w każdym przewodzie kominowym, niezależnie od jego rodzaju i kształtu. W ofercie dostępne są stalowe systemy kominowe dedykowane do współpracy z każdym typem źródła ciepła, w tym z kominkami, kotłami pelletowymi i piecami.
Elementy komina systemowego
Komin systemowy składa się z kilku dopasowanych do siebie elementów, które mogą pełnić funkcję przewodów kominowych także w tradycyjnych konstrukcjach murowanych. Sprawdzamy budowę nowoczesnego komina systemowego na przykładzie popularnych systemów stosowanych w domach jednorodzinnych oraz bardziej wymagających rozwiązań wykorzystywanych w obiektach wielolokalowych, komercyjnych i przemysłowych, a także w modernizowanych budynkach. Z jakich elementów składa się komin systemowy?
Konstrukcja nośna tradycyjnego komina
Konstrukcja nośna tradycyjnego komina to betonowy lub murowany szacht. Musi być posadowiona na ławie fundamentowej, aby nie przenosiła obciążeń na konstrukcję budynku. Jednym z popularniejszych rozwiązań systemowych stosowanych w nowych budynkach są szachty budowane z bloczków, w których funkcję przewodu spalinowego pełni specjalny wkład kominowy.
Konstrukcja jest wznoszona z pustaków lub murowana. Przestrzeń pomiędzy wnętrzem pustaka, a wkładem przewodu dymowego lub spalinowego może być zaizolowana wełną mineralną. Izolację można też ułożyć na zewnętrznych ścianach konstrukcji komina.
Tradycyjną konstrukcję betonową lub murowaną zazwyczaj wieńczy płyta kominowa dopasowana do funkcji komina. W murowanych szachtach stosuje się wkłady, które pełnią funkcje przewodów kominowych.
Budowa takiej konstrukcji jest czasochłonna i skomplikowana. Wymaga sporych nakładów i realizacji trudnych robót budowlanych na szeroką skalę. Jeżeli jest to możliwe, warto więc rozważyć montaż komina stalowego, kwasoodpornego, nierdzewnego, izolowanego.
Wkład kominowy – rodzaje, funkcje i montaż
Przewód dymowy lub spalinowy musi być dopasowany do charakterystyki kotła grzewczego, który ma zostać podłączony do komina. Podczas budowy nowych domów w szachtach często montuje się wkładki ceramiczne, warto jednak rozważyć wybór lekkich i trwałych wkładów stalowych, które są powszechnie stosowane podczas modernizacji murowanych przewodów kominowych.
Szukając wkładów kominowych, warto zapoznać się z katalogiem stalowych jednościennych systemów kominowych produkcji MK Żary. Jako producent systemów kominowych oferujemy wkłady kominowe oraz dwuścienne kominy stalowe, jak i wszystkie niezbędne akcesoria do montażu kominów stalowych.
W ofercie MK dostępne są m.in. rozwiązania do kotłów atmosferycznych na pellet i drewno – jednościenny system MKS oraz jednościenny żaroodporny system MKSZI do kotłów na węgiel i ekogroszek. Do kotłów gazowych i olejowych kondensacyjnych można natomiast zastosować system MKKS, MKPS. Dostępny jest też system stylizowanych przyłączy do kominków na drewno MK Nero.
Kominy z wkładem stalowym
Stalowe kominy systemowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala szybko budować idealne przewody kominowe w każdym szachcie, a w razie potrzeby dobudować dodatkowy komin na elewacji lub wewnątrz budynku.
W ofercie firmy MK dostępne są wkłady i izolowane kominy, które są dostosowane do użycia ich jako przewody dymowe lub spalinowe. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od rodzaju zastosowanego urządzenia grzewczego oraz funkcji przewodu kominowego.
Zalety stalowych systemów kominowych produkcji MK to m.in.:
- Możliwość szybkiego montażu komina bez potrzeby budowania specjalnej konstrukcji murowanej.
- Solidna i lekka konstrukcja.
- Niska waga elementów – są łatwe do przenoszenia i montowania.
- Umożliwiają dopasowanie idealnego wkładu do wybranego urządzenia grzewczego i warunków w miejscu montażu.
- Kominy stalowe są niezawodne, odporne i posiadają gwarancję – na wybrane systemy nawet do 30 lat.
Dwuścienne systemowe kominy stalowe
Dostępne są dwa rodzaje dwuściennych systemowych kominów stalowych. Dla większości branżowych specjalistów określenie to oznacza izolowany komin stalowy, ale konstrukcje dwuścienne stosuje się również jako kominy spalinowo-powietrzne. Przypomnijmy, na czym polega różnica. Rury systemów różnią się między sobą budową pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym płaszczem przewodu kominowego.
- Izolowane kominy stalowe – w izolowanych dwuściennych kominach stalowych przestrzeń pomiędzy płaszczem zewnętrznym i wewnętrznym jest wypełniona izolacją. Umożliwia to montaż takiego komina jako konstrukcji samonośnej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Izolacja pomiędzy płaszczami zapobiega wychładzaniu się spalin oraz przegrzewaniu się zewnętrznej ściany stalowego komina. Zapewnia to prawidłową prace komina oraz pełne bezpieczeństwo niezależnie od tego, czy jest on zamontowany wewnątrz, czy na zewnątrz budynku.
- Dwuścienne kominy powietrzno-spalinowe – są stosowane do odprowadzania spalin z kominków i kotłów gazowych. Przestrzeń pomiędzy płaszczem zewnętrznym i wewnętrznym komina powietrzno-spalinowego jest pusta. Stanowi ona kanał powietrzny, którym dostarcza się powietrze do komory spalania kotła gazowego. Wnętrze wewnętrznego przewodu pełni funkcje przewodu spalinowego. Jaki komin systemowy wybrać?
Wybór komina systemowego to jedno z prostszych rozwiązań, które przyspiesza i ułatwia budowę instalacji kominowej dopasowanej do potrzeb. Warto pamiętać, że kominy systemowe to nie tylko dymowe i spalinowe kominy odprowadzające spaliny z kotłów grzewczych i kominków. Kominy systemowe stosuje się również do budowy przewodów wentylacyjnych.
Jaki stalowy system kominowy wybrać, aby zrealizować swoje potrzeby? To zależy od kilku elementów.
- Przede wszystkim należy dobrać system kominowy do urządzenia. Inny do kotła kondensacyjnego, inny do kotła pelletowego, inny do kominka gazowego, a jeszcze inny do kominka na drewno.
- Trzeba postawić na rozwiązanie, które zapewnia skuteczne odprowadzanie spalin i dostawy świeżego powietrza w przypadku pieców kondensacyjnych.
- W przypadku modernizacji można wykorzystać stary komin murowany i zamontować tam stalowy wkład.
- Wybrane rozwiązanie musi być dopasowane do warunków w miejscu montażu.
- Podczas realizacji nowych inwestycji, można zdecydować się na budowę tradycyjnego komina murowanego.
- W przypadku modernizacji, gdy potrzebny jest dodatkowy komin, lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie izolowanego komina dwuściennego do montażu na zewnątrz lub wewnątrz.
Rozważając montaż komina bez konstrukcji murowanej, trzeba upewnić się, czy wybrany system kominowy może współpracować z danym typem urządzenia. W razie problemu warto skonsultować się z zespołem firmy MK Żary lub dystrybutorem. Nasi doradcy pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania do kominka, kozy czy pieca niskotemperaturowego.
Na co zwrócić uwagę dobierając system kominowy?
Dobierając system kominowy, trzeba uwzględnić warunki w miejscu montażu oraz rodzaj zastosowanego urządzenia grzewczego. Inwestor powinien wiedzieć, czy należy zastosować:
- system pracujący w podciśnieniu lub nadciśnieniu, system z uszczelkami pracujący na mokro lub bez uszczelek – na sucho;
- koncentryczny powietrzno-spalinowy;
- jednościenny spalinowy lub dwuścienny izolowany spalinowy.
Co sprawdzić, aby dobrać system kominowy?
- Rodzaj urządzenia grzewczego – na tej podstawie dobiera się rodzaj systemu kominowego oraz jego przekrój.
- Warunki w miejscu montażu – w niektórych przypadkach można zamontować stalowy komin izolowany. W istniejących szachtach stosuje się wkłady stalowe o odpowiednim kształcie.
- Jak dobrać akcesoria wspomagające prawidłowe funkcjonowanie komina w określonych warunkach – kominy systemowe dostępne są wraz z wszystkimi akcesoriami montażowymi. W niektórych przypadkach, koniecznym może okazać się zamontowanie dodatkowych osłon lub nasad, które zapewniają utrzymanie ciągu. Warto skonsultować się na ten temat z branżowym specjalistą MK Żary.
Komin w domu – jak budować? Na co zwrócić uwagę?
W przypadku nowych domów budowa komina to jeden z elementów realizowanych podczas wznoszenia obiektu. W większości przypadków inwestor ma wiedzę na temat tego, z jakich urządzeń grzewczych będzie korzystać, więc może dobrać odpowiednie kominy systemowe, które będą pasować do wybranych przez niego źródeł ciepła.
- Budowa szachtów kominowych – systemowe rozwiązania usprawniają budową szachtów kominowych. Otwory w pustakach mogą pełnić funkcję przewodów wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych – wystarczy umieścić w nich odpowiedni wkład kominowy.
- Dobór i montaż wkładów do szachtów kominowych – w przypadku modernizacji istniejących kominów w szachcie montuje się stalowe wkłady kominowe. To wygodne i szybkie rozwiązanie, które nie wymaga wykonania prawie żadnych prac murarskich.
- Budowa samodzielnych kominów stalowych – samodzielne kominy stalowe to konstrukcja samonośna, która nie wymaga budowy szachtu. Można stosować je do wszystkich urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Dzięki warstwie izolacji lekki samodzielny komin stalowy może zostać zamontowany zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz np. na jego elewacji
- Dobór i montaż komina stalowego – dwuścienny komin stalowy dobiera się do rodzaju urządzenia grzewczego. W sprzedaży dostępne są izolowane kominy tego typu do kotłów atmosferycznych oraz kominków, w tym do kotłów na pellet, ekogroszek, kominków oraz pieców na drewno. Natomiast dwuścienne koncentryczne kominy powietrzno-spalinowe przeznaczone są do kotłów kondensacyjnych, a system koncentryczny Gasfire do kominków gazowych. Oba rodzaje kominów dwuściennych, koncentrycznych powietrzno-spalinowych można montować także w szachcie.
Budowa szachtów kominowych
Szachty kominowe buduje się z cegły lub systemowych pustaków. Murowana konstrukcja komina może stanowić konstrukcję samonośną lub być elementem konstrukcji ścian wewnętrznych. Stalowe wkłady kominowe powszechnie stosuje się także podczas remontów i modernizacji istniejących kominów murowanych. Ich montaż nie wymaga prac budowlanych. To rozwiązanie, które upraszcza modernizację przewodów kominowych, tak aby można było dopasować je do nowych urządzeń grzewczych.
Budowa szachtu kominowego wymaga:
- przygotowania ławy fundamentowej o nośności dopasowanej do obciążenia, jakie będzie generować konstrukcja komina;
- wymurowania komina z systemowych pustaków – pustaki do murowania szachtów mogą mieć więcej niż jeden przewód kominowy; często stosuje się pustaki łączące przewód dymowy lub spalinowy z przewodami wentylacyjnymi; w przypadku gdy potrzebnych jest więcej przewodów dymowych i spalinowych (np. gdy w domu ma być zamontowany kocioł c.o. oraz kominek) trzeba dobrać odpowiednie pustaki lub zaprojektować dwa kominy, lub zespół kominów;
- montażu wkładów kominowych – o średnicy i budowie dopasowanej do rodzaju urządzenia grzewczego – w zależności od długości komina oraz rodzaju zastosowanego urządzenia grzewczego stosuje się wkład przewodów dymowych i spalinowych o różnej średnicy; stalowe wkłady kominowe mogą być montowane w każdym murowanym kominie;
- montażu zakończenia komina – komin wykańcza się w taki sposób, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczną eksploatację w długim okresie; należy otynkować konstrukcję i ocieplić ją tam, gdzie komin przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia oraz wystaje ponad połać dachu; należy zadbać o wykonanie prawidłowych obróbek kominowych; zamontować dopasowane do warunków w miejscu montażu zakończenie kominowe lub nasadę; zapewnić dostęp do wyczystki, rewizji i innych elementów serwisowych.
Ten czasochłonny i kosztowny proces można uprościć, decydując się na montaż systemowego komina stalowego. Lekkie kominy stalowe montuje się do elewacji. Można montować je na zewnątrz budynku, co pozwala dowolnie wybrać miejsce, w którym zostanie ustawione urządzenie grzewcze.
Dobór i montaż wkładów kominowych do szachtów
W trakcie modernizacji przewodów kominowych montuje się w nich stalowe wkłady kominowe. Przewody dobiera się do rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie obsługiwał komin. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów stalowych wkładów kominowych.
Wkłady różnią się kształtem przekroju oraz wielkością (średnicą). W większości przypadków stosuje się stalowe wkłady jednościenne o przekroju okrągłym, ale w wąskich szachtach, zwłaszcza w starszych budynkach, możliwe jest zastosowanie wkładu o przekroju owalnym, który również jest dostępny w MK.
Szukając wkładów kominowych do swojej instalacji, warto sprawdzić katalog stalowych systemów kominowych oferowanych przez MK Żary. W ofercie dostępne są nie tylko wkłady. MK oferuje również akcesoria montażowe oraz wszystkie niezbędne obróbki.
Jakie wkłady kominowe stosuje się we współczesnych instalacjach?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wkład dobiera się do rodzaju i wydajności urządzenia grzewczego. Niektóre elementy systemowych wkładów kominowych można stosować także jako elementy przyłączeniowe. Informacje na ten temat są dostępne w specyfikacji wybranego systemu.
- Wkłady kominowe do kotłów atmosferycznych – z otwartą komorą spalania – są dostępne np. w systemie MKS. Oferujemy wkładki do kotłów na gaz, olej, drewno i pelet oraz do kominków. Wkładki do kotłów atmosferycznych są przystosowane do pracy na sucho w temperaturze do 450 lub 600°C.
- Przewody spalinowe do niskotemperaturowych kotłów kondensacyjnych – opalanych olejem lub gazem, do pracy na mokro ze spalinami o temperaturze do 120°C/200°C.
Wkłady kominowe muszą być odporne na wysokie temperatury i agresywne spaliny. Dobierając system wkładów kominowych, trzeba upewnić się, że będzie można dopasować je do miejsca montażu. W sprzedaży dostępne są również wkłady elastyczne typu Flex, które umożliwiają prowadzenie przewodów spalinowych i dymowych w krzywych szachtach.
Budowa samodzielnych kominów stalowych
Samodzielne kominy stalowe to system dwuściennych izolowanych kominów stalowych, które mogą funkcjonować jako kominy dymowe do kominków oraz kominy dymowe i spalinowe dla kotłów i pieców pelletowych, także do kotłów kondensacyjnych (system MKKD). Segment komina tego typu jest zbudowany z dwóch stalowych rur, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacji.
Warstwowa konstrukcja komina stalowego nadaje mu wysoką sztywność i odporność mechaniczną. W zestawie akcesoriów do kominów systemowych dostępne są również różnego rodzaju zakończenia i nasady kominowe, które zapewnią utrzymanie ciągu kominowego w trudnych warunkach.
Montaż komina stalowego bez szachtu – co trzeba wiedzieć?
Odpowiednio dobrany dwuścienny komin stalowy można zamontować wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Lekka konstrukcja pozwala na montaż komina stalowego bezpośrednio do elewacji. Rozwiązanie to sprawdza się na elewacjach budynków drewnianych oraz tradycyjnych. Nowoczesne systemowe kominy stalowe MK prezentują się bardzo dobrze i komponują się z architekturą każdego obiektu.
- Montaż komina stalowego wewnątrz budynku – nowoczesne dwuścienne kominy stalowe umożliwiają ich bezpieczną eksploatację wewnątrz budynków. Dobierając odpowiedni model dwuściennego komina stalowego, można wykonać instalację kominową dla tradycyjnych kominków, pieców i kotłów pelletowych. Montaż jest prosty, szybki i nie wymaga murowania, ocieplania i wykańczania powierzchni murowanych.
- Montaż izolowanego komina stalowego na zewnątrz budynku – izolowane systemowe dwuścienne kominy stalowe sprawdzają się rewelacyjnie jako samodzielna konstrukcja także na zewnątrz. Można zamontować je na elewacji. Nie trzeba przygotowywać fundamentów pod szacht, murować i ocieplać szachtu. To ogromna oszczędność i rozwiązanie, które umożliwia szybkie uruchomienie dodatkowego urządzenia grzewczego.
Jak zamontować komin stalowy bez szachtu wewnątrz budynku?
Wybór lekkiego samodzielnego komina stalowego daje pełną swobodę w zakresie wyboru miejsca, w którym zostanie ustawiony kominek, co dla wielu stanowi istotną zaletę. Jakie kominy stalowe można montować we wnętrzach bez konieczności budowy szachtu?
- Izolowane stalowe kominy dwuścienne – do kominków opalanych drewnem.
- Dwuścienne kominy powietrzno-spalinowe – do kominków gazowych.
- Jednościenne systemowe czopuchy – do przyłączania wolnostojących kominków i pieców typu koza do przewodów dymowych. W niektórych pomieszczeniach można zastosować eksponowane rury przyłączeniowe. W takich przypadkach warto wybrać produkty, których estetyka podkreśla aranżację wnętrza z kominkiem, takie jak elementy dostępne w systemie MK Nero.
To spora oszczędność nakładów oraz przestrzeni. Rozwiązania tego typu są szeroko stosowane podczas remontów, adaptacji pomieszczeń do nowych celów i w trakcie modernizacji istniejących budynków.
Montaż dwuściennych izolowanych kominów stalowych we wnętrzu
Dwuścienne kominy stalowe można montować także wewnątrz budynków. Izolacja w systemach MKD, MKKD pozwala na zastosowanie komina we wnętrzu bez dodatkowych osłon, bez obawy o to, że temperatura zewnętrznej powierzchni komina jest zbyt wysoka.
Eksponowane stalowe rury przyłączeniowe do kominków
Coraz częściej eksponuje się również jednościenne elementy przyłączeniowe, które łączą modne wolnostojące kominki i piece typu koza z przewodem kominowym. Takie rozwiązanie stosuje się w pomieszczeniach loftowych, tradycyjnych oraz w domkach rekreacyjnych. Szukając efektownych czopuchów (rur przyłączeniowych), warto sprawdzić rozwiązania dostępne w katalogu serii MK Nero, w którym oferowane są systemowe przyłącza do kominków.
Montaż kominów powietrzno-spalinowych do kominków gazowych we wnętrzu
We wnętrzach bez dodatkowych osłon można montować też dwuścienne spalinowo-powietrzne kominy do kominków gazowych. Warto pamiętać, że MK Żary oferuje zarówno system powietrzno-spalinowy do kotłów kondensacyjnych, jak i system do kominków gazowych.
Zasady montażu izolowanych kominów stalowych na zewnątrz budynku
Izolowane dwuścienne kominy stalowe marki MK Żary można w prosty sposób zamontować także na zewnątrz budynków. To dzięki odpowiednio zaprojektowanym obejmom konstrukcyjnym i wspornikom możliwy jest montaż do elewacji. Izolacja ma za zadanie odpowiednie odizolowanie temperatury. Dzięki temu, taki komin można bez przeszkód zamontować wprost na elewacji budynku.
Jak montuje się dwuścienne izolowane kominy zewnętrzne?
Instalacja komina polega na zmontowaniu przewodu kominowego z systemowych elementów oraz przymocowaniu do elewacji wsporników i obejm konstrukcyjnych, do których montuje się sam komin.
- Montaż wsporników i obejm konstrukcyjnych – elementem, na którym opiera się komin zewnętrzny, jest wspornik montowany do elewacji lub sama płyta podstawowa (kotwowa). Obejmy utrzymują przewód kominowy w pozycji pionowej. Ich ilość dobiera się adekwatnie do długości komina zewnętrznego.
- Przejście komina przez ścianę – powinno być zabezpieczone z obu stron. W tym celu stosuje się zewnętrzne i wewnętrzne rozety systemowe. Montaż przewodu kominowego – realizuje się, łącząc kolejne rury na wcisk i przy zastosowaniu obejm spinających. Niektóre systemy montuje się bez obejm spinających, co korzystnie wpływa estetykę zewnętrznego komina stalowego. Dobrym przykładem takiego komina systemowego są kominy z serii MK ZEN.
Kominy tego typu coraz częściej widać na budynkach wznoszonych w technologii tradycyjnej oraz domach drewnianych. Stalowe kominy to konstrukcja w pełni bezpieczna. Rozwiązanie to, zanim trafiło do zastosowań mieszkaniowych, zostało wszechstronnie przetestowane w ekstremalnych warunkach. Szukając systemowego izolowanego komina stalowego lub dobrych wkładów kominowych, warto zapoznać się z naszą ofertą.