Ogólne warunki sprzedaży

Nowy komin w starym domu – budowa i dobudowa

Nierzadko w związku z remontem budynku bądź wymianą instalacji grzewczej zachodzi potrzeba dostosowania systemu odprowadzania spalin. Istniejące w budynku kominy mogą okazać się niewydajne, bądź ulegać uszkodzeniom w wyniku podatności na składniki kondensatu spalin. Czasem w takich sytuacjach wystarczy remont komina w starym domu, czasem jednak nowe potrzeby budynku wymagać będą bardziej radykalnych rozwiązań i niezbędna będzie budowa komina w istniejącym domu od zera! Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak zbudować nowy komin w starym domu?

Stare domy, choć potrafią mieć swój klimat, przysparzają wiele problemów, technicznymi oraz niewydajnymi, przestarzałymi rozwiązaniami. Dlatego też wielu właścicieli takich budynków decyduje się na gruntowne remonty, wprowadzające w stare mury nowoczesne, technologie. Nierzadko wiąże się to z wymianą urządzenia grzewczego. Stare piece węglowe coraz chętniej są wymieniane na nowoczesne konstrukcje gazowe bądź na pellet. To z kolei wiąże się z koniecznością przebudowy obecnego systemu odprowadzającego spaliny lub stworzenia takiego systemu. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych w takich sytuacjach jest komin systemowy na zewnątrz budynku.

Nowy komin w starym domu

Zazwyczaj wymiana urządzenia grzewczego wiązać się będzie również z koniecznością dostosowania istniejącej infrastruktury odprowadzającej spaliny. Stare kominy były najczęściej wykonywane z czerwonej cegły ceramicznej i stosowane głównie do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk na węgiel bądź drewno. Współczesne urządzenia grzewcze na gaz, olej czy pellet mają znacznie wyższą sprawność energetyczną. Skutkiem ubocznym tej przewagi jest wyraźnie niższa temperatura spalin odprowadzanych z komina. Prowadzi to do skraplania się kondensatu, który może trwale uszkodzić przewód kominowy. Z tego powodu konieczne jest zabezpieczenie komina przed kondensatem z pomocą stalowych systemów kominowych.

Kominy systemowe stalowe

Kominy stalowe to trwałe i bardzo odporne rozwiązania. Bez problemu możemy zainstalować taki komin na zewnątrz budynku bez dodatkowej obudowy z cegły. Kominy stalowe składają się z rury wewnętrznej wykonanej ze stali kwasoodpornej, warstwy izolacji z wełny mineralnej, dodatkowo zabezpieczonej od zewnątrz płaszczem ochronnym. Chroni on nie tylko przed poparzeniem i pożarem, ale również przed wpływem warunków atmosferycznych.

Komin izolowany ze stali kwasoodpornej to najprostsze i jednocześnie najpopularniejsze rozwiązanie. Kominy izolowane stalowe posiadają rdzeń (rurę wewnętrzną) wykonaną z dwóch rodzajów blach – kwasoodpornej, służącej do odprowadzania spalin mokrych z kotłów opalanych olejem, gazem i drewnem oraz żaroodpornej, przeznaczonej do pracy w wyższych temperaturach i suchych spalinach w urządzeniach opalanych paliwami stałymi.

Co ciekawe, kominy stalowe można wykorzystać nie tylko do nowoczesnych urządzeń grzewczych, ale także do starszych, np. wykorzystujących jako paliwo węgiel. Systemy stalowe budowane są z elementów, dzięki czemu montaż nie należy do skomplikowanych, ani czasochłonnych. Taki komin jest bardzo lekki, nie potrzebuje fundamentu i może być zainstalowany nawet na wyższej kondygnacji domu.

Kominy stalowe izolowane posiadają bardzo bogatą gamę akcesoriów, co pozwala na montaż w różnych warunkach i w nietypowych konfiguracjach, a dzięki zastosowaniu wysoko odpornej izolacji możliwy jest również montaż w bliskiej odległości od elementów łatwopalnych. Odległości od materiałów palnych, które należy zachować, są podawane przez producenta w deklaracji właściwości użytkowych. Systemy kominowe ze stali charakteryzują się szybkim montażem oraz łatwością podłączenia do urządzeń grzewczych.

Podsumowanie

Zbudowanie nowego komina w starym domu nie jest trudnym zadaniem, kiedy mamy do dyspozycji nowoczesne stalowe systemy kominowe. Choć możemy instalować je wewnątrz domu, to doskonale sprawdzą się również kominy systemowe na zewnątrz budynku. To wydajne, trwałe i bezpieczne rozwiązania, które skutecznie można zastosować dla odprowadzenia spalin z dowolnego obiektu.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0