Ogólne warunki sprzedaży

Ogrzewanie kominkowe – jakie są możliwości, co warto wybrać?

Kominek w domu lub mieszkaniu jest bardzo okazałym elementem, który podnosi wartość nieruchomości. Prawidłowo dobrane i zamontowane instalacje kominkowe mogą okazać się też wydajnym dodatkowym źródłem ciepła w budynku. Planując montaż grzewczego systemu kominkowego w swoim domu, warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości dystrybucji ciepła produkowanego w klimatycznym kominku.

Kominki do domu – jaki rodzaj kominka wybrać?

Kominki kojarzą się z przyjemnym widokiem i dźwiękiem, jaki wydają palone szczapy drewna. Zapewniają one także światło i generują przyjemne ciepło. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy trzeba szybko ogrzać pomieszczenie. Kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem. W wielu starszych domach i mieszkaniach spotyka się jeszcze tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem. Jest to jednak rozwiązanie, które w nowoczesnych domach jest nie do przyjęcia. Względy użytkowe, bezpieczeństwo i wymagania dotyczące wydajności nowoczesnych urządzeń grzewczych sprawiły, że w dzisiejszych czasach montujemy zwykle nowoczesne wkłady lub kozy z paleniskiem zamkniętym drzwiczkami z przezroczystą żaroodporną szybą.

  • Otwarte palenisko – kominki na drewno z otwartym paleniskiem zajmują dużą ilość miejsca i mają niską wydajność. W takich instalacjach większość energii cieplnej generowanej w trakcie procesu spalania drewna uchodzi wraz z dymem przez komin. Otwarte palenisko może być atrakcyjne wizualnie, jednak ma dużo wad. Powoduje m.in. przedostawanie się dymu do wnętrza i utrudnia utrzymanie czystości.
  • Zamykany wkład kominkowy – do zabudowy, to doskonały sposób na budowę nowoczesnego, wydajnego i bezpiecznego kominka opalanego drewnem. Geometria wkładu zapewnia cyrkulację gazów w palenisku, która poprawia dystrybucję energii cieplnej. Dzięki temu kominek szybko się nagrzewa i promieniuje ciepło do pomieszczenia. Wkłady z płaszczem wodnym doskonale wspomagają wodne instalacje centralnego ogrzewania. Jednocześnie mogą być wyposażone w system rozprowadzający ogrzane powietrze do sąsiednich pomieszczeń. Oprócz wkładów do zabudowy można też stosować wolnostojące piece (kominki) typu koza.
  • Kominek gazowy – do zabudowy lub wolnostojący; prosty w obsłudze. Nie trzeba do niego nosić i dorzucać drewna ani czyścić paleniska po każdym użyciu. Można go w prosty sposób podłączyć do koncentrycznego powietrzno-spalinowego przewodu kominowego Gasfire.

Parametry techniczne urządzeń grzewczych w instalacjach kominkowych

Współczesne instalacje kominkowe w większości wykorzystują nowoczesne i wydajne wkłady kominkowe. Wielkość kominka lub kozy dobiera się do dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu i zapotrzebowania na energię grzewczą. Moc grzewcza urządzenia jest podawana w kW w jego specyfikacji.

Kupując kominek, warto sprawdzić jego parametry i dostępne wyposażenie, takie jak np.:

  • nominalna moc grzewcza urządzenia,
  • nominalna moc grzewcza pieca,
  • nominalna moc grzewcza płaszcza wodnego (o ile urządzenie jest w taki wyposażone),
  • pojemność płaszcza wodnego,
  • klasa i indeks efektywności energetycznej,
  • dostępność akcesoriów do podłączenia,
  • temperatura spalin,
  • zużycie paliwa oraz rodzaj paliwa, które można zastosować.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na wyposażenie wkładu lub kozy. Co może okazać się ważne z perspektywy wygodnej i bezpiecznej eksploatacji?

  • Możliwość demontażu żeliwnego rusztu.
  • Regulacja szybkości spalania poprzez szyber i przepustnicę spalin.
  • Wyjmowany popielnik z regulacją dopływu powietrza z bezpiecznym uchwytem.
  • Regulowany szyber z bezpiecznym uchwytem do kontroli szybkości przepływu spalin.
  • Solidne duże drzwi załadunkowe z szybą żaroodporną prezentującą palenisko.
  • System samoczyszczenia szyby.
  • Antyoparzeniowa rączka z domknięciem, która pozwoli szybko i szczelnie zamknąć palenisko, tak aby żar nie wydostał się na zewnątrz.

Ogrzewanie domu kominkiem – jakie są możliwości?

Ogrzewania domu kominkiem kojarzy się z blaskiem żywego płomienia, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Kominki stosuje się jako urządzenia wspomagające główne źródło ogrzewania. Coraz częściej inwestorzy wybierają nowoczesne kominki gazowe, które są znacznie prostsze w obsłudze niż tradycyjne kominki opalane drewnem.

Kominki gazowe pozwalają efektownie wyeksponować palenisko. Nie trzeba dorzucać też do nich drewna, aby utrzymać płomień. Ponadto ich konserwacja angażuje użytkownika w mniejszym stopniu, co dla wielu stanowi podstawową zaletę.

Oprócz tego ogrzewanie domu za pomocą kominka jest wydajne i ekologiczne – pozwala szybko podnieść poziom temperatury we wnętrzach. Może też wspomagać bezpośredni układ centralnego ogrzewania poprzez płaszcz wodny. W takich instalacjach stosuje się tradycyjne kominki opalane drewnem.

Nowoczesne systemy umożliwiają optymalne wykorzystanie energii generowanej w trakcie spalania drewna, co powoduje, że faktyczna wydajność ogrzewania kominkowego jest bardzo wysoka. Szukając instalacji kominkowej dla siebie, warto dowiedzieć się więcej o systemach ogrzewania kominkowego oraz o elementach nowoczesnych instalacji tego typu.

Wybór właściwego rozwiązania sprawi, że kominek stanie się czymś więcej niż atrakcją. Może być wydajnym urządzeniem, które ogrzewa nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także pozostałe pokoje i instalację c.o.

  • Systemy ogrzewania kominkowego – nowoczesne wkłady i kozy kominkowe to doskonałe urządzenia grzewcze. Są dostępne w wersjach z płaszczem wodnym, co pozwala na podłączenie ich do instalacji c.o. Praktycznie każdy kominek może współpracować z systemem dystrybucji ciepłego powietrza. Aby w pełni wykorzystać potencjał instalacji kominkowej, warto rozważyć inwestycję we wszystkie elementy, jakie mogą być zamontowane w nowej instalacji ogrzewania kominkowego.
  • Instalacja ogrzewania kominkowego – wydaje się prostym układem, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim kominek musi być podłączony do indywidualnego przewodu dymowego. W niektórych przypadkach powoduje to konieczność dobudowania nowego komina. W tym celu można wykorzystać systemowe szachty i stalowe wkłady kominowe lub zamontować lekki i bezpieczny, nowoczesny dwuścienny komin stalowy, nierdzewny, kwasoodporny. Sprawdźmy, jak dobrać pozostałe elementy instalacji kominowej.

Jak dobrać elementy instalacji ogrzewania kominkowego?

W przypadku remontów i adaptacji ułatwieniem będzie to, że izolowany komin stalowy może zostać zamontowany na zewnątrz budynku. Nie trzeba murować szachtu ani robić fundamentów. Wystarczy zamontować go do elewacji. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się też we wnętrzu.

Kominy izolowane montuje się również w budynkach drewnianych, szkieletowych i wznoszonych w technologii tradycyjnej – także w nowych. Montując kominek, warto sprawdzić, czy pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane. Jeżeli nie, trzeba zmodernizować układ wentylacji lub doprowadzić powietrze bezpośrednio do urządzenia (o ile takie rozwiązanie dopuszcza sam kominek, koza, etc.).

Kolejnym elementem instalacji kominkowej jest sam wkład kominkowy lub piec. Dobrze jest wybierać nowoczesne wkłady do zabudowy lub stylizowane wolnostojące piece typu koza. Warto zainwestować w modele z płaszczem wodnym, jeżeli w domu lub mieszkaniu jest zamontowana wodna instalacja centralnego ogrzewania. W innych przypadkach niezbędnym elementem będzie system dystrybucji ciepłego powietrza.

Systemy ogrzewania kominkowego

Współczesne wkłady kominkowe mają bardzo dużą wydajność, co powoduje, że ogrzewanie kominkowe staje się ważnym elementem domowego systemu grzewczego. Dzięki paleniskom zamykanym drzwiczkami z żaroodporną szybą korzystanie z kominka jest bezpieczne i wygodne. Obudowane wkłady prezentują się bardzo okazale, ale na rynku dostępnych jest też wiele pieców wolnostojących typu koza. Są one oferowane także w wersji z płaszczem wodnym i mogą zostać podłączone do instalacji rozprowadzania ciepłego powietrza.

Jakie systemy ogrzewania kominkowego montuje się we współczesnych domach i mieszkaniach?

  • Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym – to jeden ze sposobów na optymalne wykorzystanie energii cieplnej generowanej podczas spalania drewna w kominku. Montaż wkładu z płaszczem wodnym pozwala zasilić ciepłem instalację centralnego ogrzewania oraz podnieść temperaturę we wnętrzach, co znacznie ogranicza intensywność pracy kotła grzewczego lub pompy ciepła i zużycie paliwa w okresie użytkowania kominka.
  • Ogrzewania kominkowe z rozprowadzeniem ciepłego powietrza – alternatywnym sposobem na zagospodarowanie energii cieplnej produkowanej podczas korzystania z kominka, jest rozprowadzanie ciepłego powietrze do sąsiednich pomieszczeń. Instalacje kominkowe z dystrybucją ciepłego powietrza mogą korzystać z wkładów kominkowych z płaszczem wodnym.
  • Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym i rozprowadzeniem ciepłego powietrza – zapewnia bardzo wydajne ogrzewanie pomieszczeń (poprzez spalanie drewna w kominku). Świetnie sprawdzi się w sytuacjach, w których trzeba szybko ogrzać wychłodzone pomieszczenia. Znacznie ogranicza zużycie paliwa i intensywność pracy głównego kotła grzewczego lub pompy ciepła w okresie użytkowania kominka.

Instalacja ogrzewania kominkowego

Instalacja ogrzewania kominkowego to doskonałe źródło ciepła wspomagające domowy układ centralnego ogrzewania. Może pełnić też funkcję ogrzewania awaryjnego, gdy centralne lub główny kocioł wymaga interwencji, lub gdy po prostu brakuje paliwa. Instalacja kominkowa pozwala szybko ogrzać wyziębione pomieszczenia, w których później łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Jest to chyba najlepszy sposób na wykorzystanie efektownych kominków domowych, które montuje się przede wszystkim, jako funkcjonalny element dekoracyjny, który wspomaga ogrzewanie, promieniuje przyjemnym ciepłem oraz dodaje wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Na co zwrócić uwagę, planując instalację kominkową?

  • Lokalizacja komina – w nowych domach komin z przewodem dymowym do odprowadzania spalin z kominka jest zazwyczaj prowadzony wewnątrz budynku – blisko jego centralnej części. W ten sposób unika się strat ciepła i wychładzania przewodu kominowego, co mogłoby powodować problem ze skutecznym odprowadzaniem spalin. Kominek w takich aranżacjach jest zazwyczaj zamontowany bezpośrednio przy kominie.
  • Montaż wkładu kominkowego – powinien umożliwiać ogrzanie jak największej powierzchni pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Montując kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza, trzeba uwzględnić przestrzeń, jaką zajmuje przewód doprowadzający ciepłe powietrze do skrzynki rozdzielczej, miejsce na montaż aparatu nawiewnego i skrzynki oraz przewodów prowadzących ciepłe powietrze do ogrzewanych pomieszczeń. W przypadku, gdy instalacja kominkowa będzie wspomagać także ogrzewanie c.o. poprzez płaszcz wodny wkładu kominkowego, należy także podłączyć do niej kominek.
  • Podłączenie płaszcza wodnego wkładu kominkowego do instalacji c.o. – podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji c.o. stanowi doskonały sposób na zwiększenie efektywności cieplnej instalacji kominkowej. W trakcie spalania drewna płaszcz wodny wspomaga układ centralnego ogrzewania, gdy kominek równolegle ogrzewa pomieszczenie, w którym jest zamontowany i pomieszczenia, do których doprowadzona jest instalacja rozprowadzająca ciepłe powietrze.

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja kominkowa może okazać się niezwykle wydajnym źródłem energii, które wspiera instalacje centralnego ogrzewania i ogranicza zużycie paliwa.

Jaki komin do kominka?

Planując montaż kominka, trzeba uwzględnić budowę komina dymowego lub spalinowego. W przypadku kominków gazowych należy zastosować koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. W przypadku kominków na drewno stosuje się wkłady jednościenne lub samonośne kominy stalowe.

Kominek musi być podłączony do oddzielnego przewodu kominowego. W zaawansowanych instalacjach ogrzewania kominkowego z kominkami na drewno dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie komina i kominka w centralnej części domu lub mieszkania, tak aby ciepłe powietrze można było rozprowadzić najkrótszą drogą do ogrzewanych pomieszczeń.

W instalacjach łączących układ dystrybucji ciepłego powietrza z kominkowym płaszczem wodnym, który dodatkowo zasila układ centralnego ogrzewania, trzeba także wziąć pod uwagę możliwość podłączenia kominka do instalacji c.o, co może wpłynąć na wybór miejsca, w którym zostanie zamontowany kominek.

Jak wybrać miejsce montażu kominka?

Powyżej zwróciliśmy uwagę na ważne kryteria, które mogą mieć duży wpływ na wybór miejsca montażu kominka we wnętrzu. W przypadku nowych domów miejsce, w którym zostanie wybudowany komin i zamontowany kominek, można ustalić na etapie projektowania. Daje to wiele swobody i umożliwia dopracowanie wszystkich szczegółów. W domach modernizowanych oraz remontowanych znalezienie miejsca na dodatkowy komin i montaż kominka może okazać się trudniejsze – w takich przypadkach stalowy komin samonośny stanowi idealne rozwiązanie.

Rodzaje kominów dymowych do instalacji kominkowych

MK oferuje kilka ciekawych kominów systemowych, które sprawdzą się doskonale jako element instalacji kominkowych.

  • W przypadku istniejących kominów dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie nowych stalowych przewodów dymowych, czyli wkładów kominowych montowanych w szachcie murowanym lub bloczkach.
  • Dostępne są również dwuścienne kominy stalowe, które można montować wewnątrz oraz na zewnątrz budynków bez budowania szachtu lub stosowania dodatkowych osłon, co upraszcza proces montażu nowego urządzenia grzewczego.

Zalety dwuściennych kominów stalowych w instalacjach kominkowych

Remontując dom lub mieszkanie i planując montaż kominka, warto rozważyć zastosowanie stalowego komina dwuściennego. Jest to rozwiązanie, które upraszcza budowę komina. Komin może być zamontowany wewnątrz domu lub na ścianie zewnętrznej. Dzięki postawieniu na komin stalowy można niemal dowolnie wybrać miejsce, w którym zostanie ustawiony kominek, co może okazać się dużą zaletą.

Rozważając montaż lekkiego stalowego komina dwuściennego, warto zastanowić się nad inwestycją w designerski komin z serii ZEN produkowany przez firmę MK Żary. Kominy ZEN są dedykowane do montażu na elewacjach budynków. Przewód kominowy jest izolowany. Mocuje się go do ściany rurami z uchwytami, dzięki czemu nie widać typowych obejm. Dobrze spasowane elementy prezentują się bardzo korzystnie w przypadku każdego rodzaju architektury. Połączenia elementów są tak zaprojektowane, że są wręcz niewidoczne (dzięki rozwiązaniu bezkielichowemu), co powoduje, że konstrukcja komina ZEN zamocowanego do elewacji prezentuje się rewelacyjnie.

Kominy do instalacji kominkowych MK Żary

Systemowe kominy MK Żary dedykowane do instalacji kominkowych to jedno z lepszych rozwiązań dostępnych na rynku. W ofercie naszej firmy dostępne są zarówno jednościenne wkłady do montażu w szachcie kominowym, jak i wspomniane powyżej dwuścienne kominy stalowe. Firma oferuje też pełen katalog przyłączy łączących kominek z przewodem dymowym. Oprócz tego dostępne są również różnego rodzaju nasady kominowe, – niezależnie od warunków w miejscu montażu. Kominy do systemów ogrzewania kominkowego marki MK Żary stanowią solidne rozwiązanie, które zapewni bezpieczną eksploatację instalacji ogrzewania kominkowego przez długi czas i pozwoli cieszyć się ciepłem ognia w chłodne dni oraz długie wieczory.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0