Ogólne warunki sprzedaży

Piec kondensacyjny – jaki komin wybrać do tego systemu grzewczego?

Coraz popularniejsze w naszym kraju są kotły gazowe kondensacyjne. Urządzenia te są w stanie zastąpić kilka urządzeń grzewczych, zapewnić komfort grzewczy i bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zarówno komin, jak i przyłącze wykonane są prawidłowo. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, chcąc dobrać odpowiedni komin do tego systemu.

Montując w swoim domu kondensacyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, jesteś w stanie znacząco ograniczyć wydatki związane z eksploatacją energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej czy grzejników. Rozwiązanie to jest obecnie najbezpieczniejszym – ryzyko przedostania się spalin do wnętrza pomieszczeń lub, co gorsze – zatrucie tlenkiem węgla – jest w tym przypadku minimalne.

Jeśli nie przewidziałeś montażu kotła gazowego na etapie projektowania domu, możesz dokonać termomodernizacji już istniejącej instalacji. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku niezwykle istotną kwestią jest dobór właściwych elementów przyłącza, które muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Jaki komin stalowy do pieca gazowego kondensacyjnego będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedź poznasz w dalszej części artykułu.

Wkład kominowy czy instalacja zewnętrzna?

W zależności od stanu technicznego instalacji grzewczej i warunków przestrzennych budynku, komin do kotła gazowego może być montowany wewnątrz szachtu (w formie wkładu) lub na zewnątrz, jako dwuścienna konstrukcja. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania, ogromne znaczenie ma kwestia poboru powietrza. Komin w formie wkładu do szachtu kominowego wymaga zdecydowanie mniejszej inwestycji pieniężnej, ale w niektórych przypadkach stan instalacji grzewczej nie pozwala na przeprowadzenie takiej termomodernizacji.

W zależności od instalacji, powietrze może być pobierane na trzy sposoby:

  • z szachtu,
  • z pomieszczenia,
  • z zewnątrz.

W przypadku pierwszego rozwiązania, powinniśmy zadbać o to, aby w szachcie umieścić specjalną wkładkę i zastosować odpowiedni system powietrzno-spalinowy od kotła do komina. Alternatywną opcją, gdy nie można zastosować wkładu kominowego, jest montaż komina stalowego do pieca gazowego kondensacyjnego izolowanego na zewnątrz – wówczas powietrze pobierane będzie za pomocą specjalnego kolana z czerpnią.

W przypadku montażu kotła o mocy do 21 kW, można zdecydować się na instalację z poziomym wyrzutem spalin – to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy postawić urządzenie grzewcze w pomieszczeniu, w którym nie ma szachtu. W takim przypadku powinno stosować się rurę podwójną – wylotową dla spalin i wlotową dla powietrza.

Pamiętaj jednak, że każda instalacja grzewcza musi być wykonana przez profesjonalistów – niezależnie od tego, czy jest wewnętrzna, czy zewnętrzna. Należy też zadbać o regularnie wykonywany przegląd techniczny – najlepiej kilka razy do roku.

Jakimi parametrami powinny cechować się elementy systemu kominowego do pieca gazowego? Odpowiadamy.

Komin do kotła gazowego – na co zwrócić uwagę?

W przypadku kotłów kondensacyjnych lub turbo, konieczne jest zastosowanie dedykowanych przewodów – najlepiej kwasoodpornych. Kocioł kondensacyjny wytwarza spaliny o temperaturze do 70 stopni Celsjusza, w związku z czym komin musi być przede wszystkim szczelny i mieć uszczelki. Kondensat, stanowiący uboczny efekt spalania, ma wysoką kwasowość (od 2 do 4 pH), może więc uszkodzić przewody kominowe, które nie są dostosowane do takich warunków.

Komin do kotła gazowego najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej lub blachy kwasoodpornej, ale w obu przypadkach należy zwrócić uwagę na to, czy ma on szczelną i niepalną obudowę. Uszczelki stosowane do połączeń poszczególnych elementów systemu powinny być odporne na temperatury do 120 stopni Celsjusza. Standardowy zestaw przyłączy do pieców gazowych kondensacyjnych obejmuje:

  • adapter,
  • element podłączeniowy z rewizją, np. trójnik,
  • rury,
  • kolano z podparciem,
  • płytę kominową.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jak długiej gwarancji udziela producent, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku wykonywania regularnych przeglądów technicznych (to warunek utrzymania gwarancji). Może się okazać, że któryś element instalacji trzeba będzie wymienić po znacznie krótszym czasie. Nie warto odkładać tego w czasie, bowiem nieszczelny system może doprowadzić nawet do zatrucia spalinami wśród domowników. Wymiana jednego wadliwego elementu może też uchronić Cię przed koniecznością burzenia ściany, czy budowy nowej instalacji od podstaw. Warto pamiętać, że wylot komina powinien znajdować się na wysokości co najmniej 2,5 m ponad poziomem terenu. Ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku w stronę kotła – należy zastosować element o kącie 93 stopni.

Komin do kotła gazowego kondensacyjnego – postaw na najwyższą jakość

Komin do kotła gazowego to element, na którym nie warto oszczędzać. Lepsza jakość zastosowanych materiałów to wyższa gwarancja niezawodności. System kondensacyjny to inwestycja na lata, dlatego decydując się na niego, najlepiej postawić na profesjonalistów, którzy mają doświadczenie z przeprowadzaniem termomodernizacji. Jeśli szukasz producenta systemów kominowych, zapoznaj się z ofertą firmy MK Żary, w której znajdziesz wysokiej klasy kominy stalowe do pieca gazowego kondensacyjnego i nie tylko.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0