Ogólne warunki sprzedaży

Piec typu koza – czym jest i jak wybrać do niego odpowiedni komin?

Piece wolnostojące, nazywane kozami, choć kojarzą się ze starymi, drewnianymi chatami, przeżywają aktualnie swoją drugą młodość. Jaki komin wybrać do tego typu instalacji i jak powinno wyglądać przyłącze? Podpowiadamy.

Piec typu koza – co to takiego?

Wolnostojące konstrukcje typu koza to świetna alternatywa dla kominków, a także kotłów węglowych. Ich przewaga polega na tym, że są stosunkowo łatwe w montażu i można przenieść je w dowolne miejsce, o ile oczywiście w danym pomieszczeniu mamy dostęp do przewodu kominowego. Rozwiązanie to rekomendowane jest przede wszystkim w niewielkich przestrzeniach, w których nie ma miejsca na wydzielenie kotłowni, czy montaż pełnowymiarowego kominka.

Bez względu na lokalizację, należy zadbać o to, aby przyłącze wykonane zostało prawidłowo, w przeciwnym razie spaliny mogłyby dostać się do wnętrza domu. Podstawę w tym kontekście stanowi komin – niezbędny element każdej instalacji. Jaki najlepiej wybrać? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

Komin do kozy – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na montaż kozy, w pierwszej kolejności warto zadbać o przegląd techniczny instalacji wentylacyjnej. W tym celu należy skontaktować się z kominiarzem, który określi stan przewodów kominowych i podpisze stosowny protokół, zezwalający na jego użytkowanie.  Druga sprawa to wybór odpowiedniego komina – z uwagi na to, że wszystkie elementy pieca są w tym przypadku odkryte i widoczne, najlepszy wybór stanowić będą kominy stalowe do kozy, które dostępne są m.in. w ofercie firmy MK Żary.

Poszczególne elementy przyłącza kominowego powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe na bardzo wysokie temperatury, a także trwałe i solidne, aby podczas codziennej eksploatacji stanowiły dodatkowe źródło ciepła, ale nie uległy przegrzaniu. W tym kontekście komin stalowy do kozy będzie najodpowiedniejszym wyborem. Wielość dostępnych wariantów sprawia, że można go z łatwością dopasować do aranżacji. Świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach loftowych, rustykalnych, jak i tych urządzonych bez dominującego stylu architektonicznego.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając komin stalowy do kozy?

Zarówno w przypadku kominków, jak i pieców węglowych czy kozy, przyłącze i komin  powinno być wykonane przez doświadczonych instalatorów z uprawnieniami. W zależności od tego, w którym pomieszczeniu zdecydujesz się zamontować piec, komin stalowy do kozy będzie dłuższy lub krótszy. Wszystko zależeć będzie od tego, jaka jest odległość od przewodu kominowego.

W przypadku instalacji pieca w pomieszczeniu bez komina, konieczne będzie wyprowadzenie komina na zewnątrz. Pamiętaj, że tylko właściwie wykonane komin i przyłącze sprawią, że piec koza utrzyma w pomieszczeniu odpowiednie ciepło, a spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku. Jeśli szukasz autoryzowanego instalatora systemów kominowych, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta firmy MK Żary już dziś.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0