Ogólne warunki sprzedaży

Słaby ciąg komina – co zrobić?

Komin należy do najważniejszych elementów naszego domu. Od jego poprawnego działania zależy bezpieczeństwo domowników. Jakie są najczęstsze przyczyny słabego ciągu komina i jak możemy im zaradzić?

Ciąg kominowy jest ruchem spalin lub dymu w przewodzie kominowym, zachodzącym w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa będzie ta różnica temperatur, tym silniejszy ciąg w kominie. Jego siła zależy również od wysokości przewodu kominowego i wielkości jego przekroju.

Problemy z kominem – najczęstsze przyczyny

Problem z kominem może pojawić się w sytuacji, gdy dom wybudowany został w pobliżu przeszkód terenowych takich jak wzgórza, wysokie drzewa czy bloki. Wiatr zmieniający kierunek na pobliskich obiektach może osłabiać siłę ciągu, a nawet tworzyć ciąg wsteczny, kiedy wiatr wdmuchuje się do komina. W tej sytuacji niezbędny będzie montaż osłony wylotu komina. Osłony takie chronią komin przed wdmuchiwaniem wiatru do jego wnętrza. W przypadku zastosowania nasady obrotowej należy pamiętać, że mamy do czynienia z elementem mechanicznym wymagającym regularnych przeglądów.

Słaby ciąg kominowy może być spowodowany zbyt małą średnicą komina w stosunku do potrzeb urządzenia grzewczego. Rozwiązaniem tego problemu może być podniesienie komina, oraz montaż odpowiedniej nasady kominowej. Jeśli nadal występuje problem z niskim ciągiem, warto postawić na specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg. Powinna je wykonać wyspecjalizowana firma – jest to skomplikowany zabieg, pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń.

Sporo użytkowników spotyka się z problemem słabego ciągu w kominie dymowym wykonanym z cegły klinkierowej. Wynika to z tego, że cegła klinkierowa szczelinowa jest materiałem dekoracyjnym, nadającym się do obmurowania rozwiązań systemowych bądź kominów z pełnej cegły, jednak nie należy wykorzystywać jej do budowy komina. Jeśli posiadamy komin z cegły klinkierowej, należy go wyposażyć w certyfikowany wkład stalowy, a następnie wykonywać regularne czyszczenie.

Jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej podstawowych elementów zapewniających właściwy ciąg kominowy jest jakość użytego paliwa. Zanieczyszczony pellet, zawilgocone drewno czy ekogroszek będą paliły się gorzej i mogą doprowadzić do uszkodzeń komina.

Równie częstą przyczyną niskiego ciągu w przewodzie kominowym jest brak właściwej ilości powietrza w procesie spalania. W takiej sytuacji szybka naprawa usterki jest kluczowa, gdyż niewłaściwe spalanie może wpłynąć nie tylko na wydajność pieca, lecz również zagrażać zdrowiu i życiu domowników!

Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy przez cały rok?

Aby zagwarantować właściwy ciąg kominowy, konieczne są okresowe przeglądy kominiarskie i regularne czyszczenie. Te czynności najlepiej jest zlecić mistrzowi kominiarskiemu. Specjalista może sprawdzić stan naszego komina, jego drożność, przebieg oraz szczelność przewodów kominowych. Konieczne jest również sprawdzenie stanu komina ponad dachem oraz prawidłowego funkcjonowania wszystkich urządzeń podłączonych do przewodów.

Czyszczenie kominów powinniśmy natomiast przeprowadzać z różną częstotliwością w zależności od stosowanego źródła opału. Przewody od palenisk opalanych paliwem stałym należy czyścić 4 razy w roku. Przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy do roku. Jeśli chodzi natomiast o przewody wentylacyjne, konieczne jest ich czyszczenie raz do roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów przez fachowca zapewni nam dobry ciąg kominowy przez cały rok.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0