Ogólne warunki sprzedaży

Wkłady kominowe

Modernizacja kotłowni to ważny element prac remontowych, które należy wykonać przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Utrata sprawności systemu ogrzewania często oznacza wymianę kotła i konieczność kupienia nowego urządzenia. Czy trzeba wymienić również komin? Jak uchronić się przed dodatkowymi wydatkami związanymi z przebudową systemu kominowego? Czy możliwe jest dopasowanie starych przewodów dymowych i spalinowych do nowego kotła grzewczego? Jak działają wkłady do kominów?

Wymiana kotła a komin

Nowoczesne kotły grzewcze są produkowane w taki sposób, aby jak największą ilość ciepła przeznaczały na ogrzewanie budynku. Ich twórcom zależy na jak najlepszej wydajności urządzeń. W efekcie znacznie mniej ciepła ulatuje przez komin, co prowadzi do zmniejszenia temperatury w przewodzie. To z kolei powoduje powstawanie w kanale kominowym kwaśnego kondensatu. Jeśli komin jest nieszczelny ze względu na wiek lub materiał, z którego został wykonany, to kwaśne spaliny wydostają się na zewnątrz. Są one aktywne chemicznie, toteż szybko doprowadzają do destrukcji przewodu kominowego, co w dłuższej perspektywie może spowodować nawet zniszczenie całego budynku. Nie ulega zatem wątpliwości, że kluczowe jest odpowiednie dobranie systemu kominowego do posiadanego urządzenia grzewczego.

Na podobne niebezpieczeństwo narażone są szczególnie te budynki, które mają stare, murowane kominy z cegieł. Konstrukcje te nie nadają się do podłączenia do nich nowoczesnych kotłów. Nie oznacza to jednak konieczności rozbierania ceglanego przewodu. Można uszczelnić taki system, stosując wkłady kominowe. Wykonane z kwasoodpornej stali nierdzewnej systemy umożliwiają bezpieczne odprowadzanie kwaśnego kondensatu i spalin dzięki właściwościom takim, jak szczelność, gładkość i nienasiąkliwość.

Jakie wkłady kominowe wybrać?

Wkłady kominowe powinny być zawsze dostosowane do urządzenia grzewczego. Przy każdej wymianie kotła należy sprawdzić, czy obecny przewód jest sprawny i czy nadaje się do podłączenia do nowego pieca. Nowe urządzenie dyktuje bowiem nowe warunki pracy, a komin musi pozostać szczelny i odporny na szkodliwe działanie produkowanych przez kocioł spalin.

Wszystkie kominki, piece na stały opał, kotły gazowe z otwartą komorą spalania lub tzw. kozy wymagają wykorzystania przewodów kominowych działających w podciśnieniu. Takie wkłady kominowe pod wpływem wysokiej temperatury w szybkim tempie odprowadzają zanieczyszczenia na zewnątrz. Poszczególne elementy systemu są połączone metodą wtykową bez użycia uszczelek.

Kondensacyjne kotły gazowe oraz te zasilane olejem muszą zostać podłączone do przewodu pracującego w nadciśnieniu. Wkłady kominowe przystosowane do takiego działania są szczelne i dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami o niskiej temperaturze. Ich konstrukcja zawiera uszczelki, aby kwaśne spaliny nie wydostawały się z kanału.

Wkłady do kominów dostosowane do rodzaju paliwa

Wkłady kominowe podciśnieniowe można podzielić ze względu na współdziałanie z kotłami zasilanymi konkretnymi rodzajami paliwa. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie wysokiej odporności na korozję. Wkłady produkowane przez MK Żary wykonane są ze specjalnej stali ferrytycznej i przeznaczono je do pracy z urządzeniami grzewczymi z palnikami nadmuchowymi na gaz lub olej. Kominki i piece opalane drewnem i materiałami drewnopochodnymi wymagają wkładów z kwasoodpornej stali austenitycznej lub ferrytycznej.

Nadciśnieniowe wkłady kominowe dzielą się według sposobu poboru powietrza. Mogą albo zasysać je z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, albo z zewnątrz. Stalowy komin umieszczony w ceglanym szachcie często pobiera powietrze również z niego.

Kształt wkładu kominowego również ma znaczenie

W ofercie wkładów kominowych można znaleźć dwa kształty: okrągły i owalny. Pierwszy z nich wykorzystywany jest obowiązkowo w przewodach pracujących w nadciśnieniu. Jest to konieczne ze względu na kielichową konstrukcję połączenia z uszczelką oraz technologię wykonania takiego wkładu. Okrągłe kominy stalowe mogą być też stosowane w systemach podciśnieniowych, jednak jest to rzadkie rozwiązanie. Rozmiary wkładu są uzależnione od urządzenia grzewczego oraz od przekroju szachtu. Zawsze należy stosować wkład o jak największej średnicy, by umożliwić swobodny wyrzut spalin. Jeżeli kanał jest prostokątny, to stalowy rdzeń powinien mieć owalny kształt, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Konstrukcja szachtu a wkład kominowy

Zdarza się, że struktura szachtu stanowi przeszkodę dla zastosowania wkładu kominowego. MK Żary stworzyło elastyczne systemy kominowe typu flex specjalnie z myślą o trudnych warunkach montażowych. Wkłady te mogą pracować zarówno w podciśnieniu, jak i nadciśnieniu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o rodzaj posiadanego urządzenia grzewczego. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z kotłami kondensacyjnymi na gaz i olej oraz z piecami opalanymi drewnem. Mogą też służyć do wentylacji. Nie powinno się ich jednak stosować do pracy z kotłami zasilanymi węglem lub ekogroszkiem.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0