Ogólne warunki sprzedaży

Wybór komina do domu jednorodzinnego

Kominy spalinowe mają za zadanie odprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych – kotłów, pieców bądź kominków gazowych lub olejowych. Wybór właściwego komina jest bardzo ważny i jest determinowany przez rodzaj ogrzewania i kotła. Jaki system kominowy wybrać do domu jednorodzinnego w którym zdecydowaliśmy się na kocioł gazowy?

Jakie kominy w domu jednorodzinnym? Kryteria wyboru

Budowa komina w domu jednorodzinnym jest bardzo poważną decyzją, od której będą zależały zdrowie i komfort domowników. Od czego zatem powinniśmy zacząć, jeśli chcemy wybrać najlepszy komin do swojego domu? Powinniśmy przede wszystkim zdecydować, jak będzie funkcjonował system ogrzewania, jakim paliwem będzie on zasilany, oraz – ostatecznie – jakie urządzenie grzewcze chcemy zastosować. Parametry techniczne wybranego kotła są kluczowe dla doboru właściwego komina, który bezpiecznie odprowadzi wybrany typ spalin oraz będzie dostosowany do pracy w wybranych warunkach – podciśnienie, nadciśnienie, praca na sucho, czy na mokro. Jeśli mamy w tej kwestii najmniejsze nawet wątpliwości, warto jest zasięgnąć opinii specjalistów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz komin w domu nie będzie zagrażał zdrowiu i bezpieczeństwu domowników.

Jaki system kominowy wybrać?

Wkłady kominowe do kotłów gazowych kondensacyjnych

Do odprowadzania spalin z kotłów gazowych, niezbędne będzie zastosowanie przewodów kominowych o właściwościach kwasoodpornych. Wykonane są one ze stalowych rur o wysokiej kwasoodporności stosowanych w postaci wewnętrznych wkładów lub samodzielnych konstrukcji (kominy izolowane).

Rura przewodu kominowego zostaje umieszczona wewnątrz obudowy z bloczków – w tym celu wykorzystuje się cegły bądź pustaki – lub też zainstalowana w istniejących już kominach murowanych (w przypadku renowacji domu). Jeśli korzystamy z kotłów opalanych gazem lub olejem, musimy chronić komin murowany przed działaniem kondensatu. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednio dobranego, szczelnego wkładu kominowego.

Kominy dwuścienne

Kominy stalowe mogą również służyć jako samodzielne systemy kominowe stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – mowa tutaj o kominach izolowanych, które składają się z rury wewnętrznej wykonanej ze stali kwasoodpornej którą dodatkowo zabezpiecza od zewnątrz płaszcz ochronny i izolacja grubości 30mm. Chroni on nie tylko przed poparzeniem i pożarem, ale również przed wpływem warunków atmosferycznych. Taki typ komina jest bardzo lekki i nie potrzebuje fundamentu, dzięki czemu może być zainstalowany nawet na wyższej kondygnacji domu. Stanowi to duże ułatwienie, gdyż w takim wypadku nie będą wymagane prace murarskie, a jedynie prosty montaż.

Budowa komina w domu jednorodzinnym – położenie

Położenie komina w domu jednorodzinnym jest determinowane przez cechy konstrukcyjne budynku oraz rozkład pomieszczeń. Najlepiej jest, kiedy komin znajduje się w kalenicy, ponieważ ma wtedy największą wysokość. System kominowy dla domu należy zaplanować w taki sposób, aby kominy obsługiwały jak najwięcej pomieszczeń oraz żeby ponad dachem wychodziło ich jak najmniej. Dzieje się tak dlatego, że wykończenie komina ponad dachem okazuje się kosztowne. Standardowo w domach jednorodzinnych mamy do czynienia z 2 blokami kominowymi wychodzącymi ponad linię dachu. Kominy zewnętrzne możemy zamontować w dowolnym miejscu i mogą one omijać dach.

Jeśli w domu będzie znajdował się kominek, najlepszym rozwiązaniem okaże się ulokowanie przewodu kominowego w jego bezpośrednim pobliżu. Zdarzają się również sytuacje, w których komin znajduje się za ścianą w sąsiednim pomieszczeniu lub nawet przy zewnętrznej ścianie budynku. Należy jednak pamiętać o tym, że odcinek łączący urządzenie grzewcze z przewodem kominowym powinien być jak najkrótszy i jak najrzadziej zmieniać kierunek – im więcej “kolan”, tym komin gorzej będzie odprowadzał spaliny. W sytuacji, kiedy brakuje komina z pomocą przychodzą kominy zewnętrzne z izolacją, który prowadzimy przy zewnętrznej ścianie budynku i dzięki temu kominek możemy postawić w dowolnym miejscu.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0