Ogólne warunki sprzedaży

Aktualności

Ciąg kominowy – przydatne informacje

Na wstępie warto wyjaśnić czym jest ciąg kominowy. To nic innego jak różnica gęstości ciepłego powietrza , które występuje wewnątrz komina, oraz powietrza chłodnego, znajdującego się na zewnątrz budynku. Ciepłe powietrze w kominie jest lżejsze od zewnętrznego zimnego powietrza, co skutkuje jego ruchem od dołu komina, w kierunku jego wylotu. Im różnica tych temperatur jest większa, tym ciąg kominowy jest większy. Na jego siłę wpływ mają także inne czynniki, takie jak: wysokość komina, pole przekroju przewodu spalinowego, stan techniczny komina, poprawność działania wentylacji nawiewnej oraz warunki atmosferyczne. Jeśli któryś z nich zostanie zakłócony, może to skutkować zbyt małym ciągiem w kominie, a co za tym idzie cofaniem się spalin do pomieszczenia, problemami z uruchomieniem kotła lub jego dławieniem się podczas pracy oraz niedopalaniem paliwa. W najgorszym przypadku niewłaściwe spalanie paliwa może prowadzić do wydzielania się niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzi tlenku węgla. Najczęstszymi przyczynami zakłócenia ciągu kominowego mogą być:

  • Zbyt niski przewód spalinowy – jest to najczęściej spotykany problem w parterowej zabudowie jednorodzinnej. Z doświadczenia wiem, że minimalna wysokość komina powinna wynosić ok. 5 metrów, niestety wysokość kominów w tego typu domkach wynosi ok. 2-3 metrów. Jeśli przyczyną słabego ciągu jest zbyt niski komin należy go wydłużyć, co na pewno wpłynie korzystnie na jego poprawę. Należy jednak pamiętać by przedłużenie było izolowane termicznie, ponieważ dłuższy ale wychłodzony komin da efekt odwrotny.

 

  • Zbyt małe pole przekroju – wiele osób montujących komin na własną rękę sugeruje się średnicą wyjścia z kotła. Nic bardziej mylnego. Średnica wyjścia spalin z kotła nie jest obiektywnym wyznacznikiem średnicy komina. Wpływ na to ma wiele czynników: moc kotła, masowy przepływ spalin, temperatura spalin,  ilości kształtek na kominie i czopuchu itd. Przed zakupem systemu kominowego zachęcam do skorzystania z fachowych, bezpłatnych, porad naszej firmy w dziedzinie doboru systemu i średnicy komina. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz kocioł będzie prawidłowo funkcjonował, a praca kotła i komina nie będzie zagrożeniem dla naszego życia.

 

  • Zły stan techniczny komina – nieregularne prowadzone przeglądy kominiarskie mogą prowadzić do zbierania się sadzy w kominie, a co za tym idzie przewężenie przekroju komina i utrudnianie swobodnego przepływu spalin. Aby zły stan techniczny komina nie był przyczyną słabego ciągu kominowego zachęcam do wykonywania regularnych przeglądów kominiarskich zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010 nr 109 poz.719) . Problem ten najczęściej występuje w starym budownictwie gdzie jakość wykonania murowanych szachtów kominowych pozostawia wiele do życzenia, gdzie wystające cegły i zaprawa w kominie zakłóca swobodny przepływ spalin.

 

  • Nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja nawiewna – w przypadku źle działającej wentylacji, która nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do spalania powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie kotła bądź kominka. Najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest wykonanie nawiewu świeżego powietrza w okolicach urządzenia grzewczego. Innym rozwiązaniem, coraz bardziej popularnym, jest montowanie nawiewników w oknach pomieszczenia w którym znajduje się kocioł lub kominek.

 

  • Zawirowania wiatrowe w okolicach komina – występowanie wiatrów opadających prowadzą do powstania stref nadciśnienia w rejonie komina, co może powodować cofanie się spalin w kominie. By zapobiec temu zjawisku zachęcam do korzystania z nasad kominowych, które samoczynnie nastawiają się w kierunku wiejącego wiatru . By uniknąć co sezonowej wymiany nasady kominowej polecam montowanie nasad z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, a nie ze stali ocynkowanej. Dostajemy wiele pytań, czy można stosować do systemów kominowych nasady obrotowe typu „Tulipan”. Nie poleca się ich stosowania do kominów spalinowych, ponieważ sadza może zbierać się na blisko siebie położonych łopatkach nasady. Inną przyczyna powstawania zawirowań powietrza w rejonie komina może być położenie końcówki komina poniżej kalenicy bądź innej przeszkody. Wówczas należy przedłużyć go ponad przeszkodę pamiętając by był on izolowany termicznie.

Na zakończenie warto również wspomnieć o tym, że istotnym problemem jest zbyt duży ciąg kominowy i warto go ustabilizować. W tym celu montuje się regulator ciągu. Wybór tego rozwiązania zaowocuje lepsza praca kotła oraz oszczędnościami w zakupie opału.

 

Specjalista ds. Technicznych i Doradztwa

mgr inż. Radosław Latos

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0