Ogólne warunki sprzedaży

Właściwości systemów

Gatunek stali rdzenia

Systemy kominowe produkowane przez naszą firmę są wykonane w całości ze stali szlachetnych nierdzewnych. Do naszych wyrobów używamy stali szlachetnych austenitycznych- nierdzewnych, kwasoodpornych i stali szlachetnych ferrytycznych- nierdzewnych.

Stal nierdzewna – jest to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych. Stal nierdzewna  składa się głównie z żelaza oraz chromu, który nadaje stalom nierdzewnym ich wyjątkową wytrzymałość na działanie korozji. Im większa zawartość chromu tym większa wytrzymałość na korozję.

W naszych systemach kominowych używamy na rdzeniu stali austenitycznej gat. 1.4404 ( AISI 316L) – system Premium ( za wyjątkiem systemu MK PS ) oraz stali ferrytycznej gat. 1.4521 ( AISI 444) – system Standard.

 

Prawdy i mity o stalach ferrytycznych

 1. Stal ferrytyczna jest tańsza od nierdzewnej czy kwasoodpornej.

 Prawda, ale… obecnie jest taka sytuacja. Wynika to z faktu światowych spekulacji cenami niklu, które raz rosną  a raz maleją . Obecnie ceny niklu wzrosły, więc 4301, która ma dużo niklu jest droższa. W przeszłości bywało jednak różnie. Cena bazowa naszej stali 4521 jest i zawsze była ok. 35% droższa od 4301. Natomiast dodatek stopowy powoduje, ze kompletna cena blachy 4521  jest raz niższa,  raz wyższa od 4301. Używamy blachy 4521 nie ze względu na niższą cenę, bo jak można zauważyć chociażby w 2010 roku, do maja 2011 blacha 4301 była cały czas tańsza (chodzi o komplet baza plus dodatek) później się zrównały, a następnie ze względu na spekulacje niklem, 4301 zaczęła być droższa. Używanie przez nas 4521 daje nam tę przewagę, ze możemy być stabilniejsi cenowo, bo nie jesteśmy uzależnieni od wahań cen.

2. Powstała na bazie zwykłej czarnej stali.

Fałsz. Stal 4521 jest stalą nierdzewną i dodatkowo kwasoodporną w odróżnieniu od 4301, która jest tylko stalą nierdzewną, ale nie kwasoodporną.

3. Jest to materiał stosowany tylko przez MK Żary.

Prawda.  Jesteśmy z tego dumni. Przez to, że stal ma niewiele niklu jest ona mniej plastyczna, inni producenci mają z nią problemy (często pęka im w czasie obróbki) lub wystepują problemy z jej spawaniem. Nam udało się opracować unikalną technologię obrabiania tej stali.

4. Jest to oczywiście gatunkowo materiał znacznie gorszej jakości.

Fałsz. Jest to materiał nie tylko nierdzewny, ale też kwasoodporny. Należy zauważyć, że stal ta posiada klasę odporności V2, której 4301 nie posiada. Przeprowadziłyśmy kosztowne badania na antykorozyjność i V2 jest świetnym wynikiem. 4301 ma klasę Vm. Jak poinformowano nas w instytucie MPA, 4301 nie ma szans, by przejść test na klasę V2.

5. Stal 4301 jest lepsza, od 4521, bo stosują ją również inni producenci.

Fałsz. 4301 zaczęła być stosowana przez producentów, ponieważ jest tańsza od kwasoodpornej stali 4404. Jednak zamiana stali kwasoodpornej na zwykłą nierdzewną, znacznie obniża jakość. MK Systemy Kominowe zamieniło kwasoodporną stal 4404 na inną, również kwasoodporną.

6. Po kilku latach okaże się, że będą problemy z kominem wykonanym ze stali 4521.

Fałsz.  Stosujemy 4521 od 6 lat (od 2007 roku) i nie mamy reklamacji na tę stal.  Poza tym od lat stal ta jest stosowana w innych gałęziach przemysłu, często będąc bardziej narażona na korozję, niż w kominach (w tłumikach w przemyśle samochodowym, w kuchniach przemysłowych do okapów, w bębnach pralek automatycznych).

7. MK wie, ze stal 4521 jest gorsza i często nie informuje klientów o tym fakcie.

Fałsz. Jesteśmy z tej stali dumni, nigdy nie ukrywaliśmy, z czego są nasze kominy (w każdym katalogu, ofercie itd.)

8. Stal ferrytyczna jest gorsza, bo przywiera do niej magnes, a do nierdzewki magnes nie przywiera.

Fałsz. Przywieranie magnesu w żadnych źródłach informacyjnych nigdy nie było wyznacznikiem jakości stali. To kolejny mit, jakoby stal „ łapiąca magnes” była w czymkolwiek gorsza.

Your compare list

Compare
Usuń wszystkie
Porównaj
0