- MK Systemy Kominowe w swojej ofercie posiada kominy do wszystkich paliw stałych.
- Paliwa ze względu na stan skupienia dzielą się na:
- paliwa stałe
- paliwa ciekłe
- paliwa gazowe
Węgiel kamienny – skałaosadowa pochodzenia roślinnego, zawierająca 75-97% pierwiastka węgla, powstała głównie w karbonie (era paleozoiczna) ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę.
Węgiel kamienny stosowany jest powszechnie jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 16,7 do 29,3 MJ/kg i silnie zależy od jego składu (zawartościpopiołu, siarki, wilgotności). Wartość opałowa czystego pierwiastka węgla wynosi ok. 33,2 MJ/kg. Węgiel kamienny jest nieodnawialnym źródłem energii
Węgiel brunatny – to młodsza o kilka milionów lat wersja węgla kamiennego. Kupując węgiel brunatny, trzeba mieć świadomość, że posiada wartość opałową równą drewnu (które można kupić taniej), a po spaleniu pozostają duże ilości popiołu.
Drewno – zaliczane do źródeł energii odnawialnej, choć proces odnawiania trwa ponad pół wieku. Ma niską wartość energetyczną, za to jest niedrogie. Drewno w szczapach stosowane jest do palenia w kominkach. Kotły centralnego ogrzewania opalane drewnem są mało popularne ze względu na konieczność segregacji gatunków drewna, których w danym piecu można użyć (drewno drzew iglastych, ze względu na dużą zawartość żywicy, wolno stosować tylko w piecach wykonanych ze specjalnych kwasoodpornych stopów). Najlepsze do ogrzewania pomieszczeń jest drewno akacjowe, dębowe, bukowe i brzozowe. Najsłabiej sprawdzają się: świerk, jodła, wierzba i topola. Jeśli decydujemy się ogrzewać dom drewnem, ważne jest, aby było suche – będzie dwukrotnie wydajniejsze od mokrego.
Pelety i brykiety – zasługują na szczególną uwagę w grupie paliw ekologicznych. Są niedrogie, podobnie jak drewno, a osiągają wartość energetyczną zbliżoną do węgla. Pellety i brykiety to sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa – trociny, odpady drzewne, węgiel drzewny, wióry, torf, itp. Formowane są bez użycia jakiegokolwiek kleju i dodatków chemicznych.
W wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz, a ze względu na czystość paliwa w kotle nie osadzają się zanieczyszczenia.